140journos kim kurdu? 140journos kurucusu Engin Önder kimdir?

Son zamanlarda ürettiği içeriklerle adından söz ettiren 140journos, merak konusu oldu. 140journos kimin, Youtube kanalının adı nedir? 140journos grubunda kimler var?

140journos Youtube’da ürettiği içeriklerle adından söz ettiren bir grup olarak araştırılmaya başladı. Özellikle Youtube’da yayınlanan Veba isimli içerik, sosyal medyada da gündem oldu. Twitter’da gündem olan 140journos grubunun kimlerden oluştuğu ise merakla araştırılmaya başladı.

140journous kimin?

140journos, gönüllü bir topluluğun oluşturduğu; Türkiye ile ilgili belgesel videolar, görsel hikâyeler ve araştırma videoları üreten bir medya yayıncısı. 19 Ocak 2012’de, o sırada 18 yaşında olan Engin Önder tarafından kuruldu.

Engin Önder kimdir?

Yaratıcı Fikirler Enstitüsü ve 140journos’un kurucusu. İçinde yaşadığı coğrafyayı anlamak ve anlatmak için iletişim tasarımı ve reklamcılık eğitimi alırken erken yaşta başladığı profesyonel kariyerine bugün seri girişimci olarak devam ediyor.

Yapımcılığını üstlendiği projelerle 2012 ve 2014 yıllarında İstanbul Tasarım Bienali’ne katıldı, 2013 yılında Fransa Perpignan’da IŞİD’in ilk fotoğraflarının uluslararası medyaya satışını yönetti, 2014 yılında World Press Photo Multimedia Long Feature kategorisinde ekibiyle birincilik elde etti.

2015 yılında TIME Magazine tarafından gelecek neslin liderleri arasında gösterilen ve “Türkiye’de gazeteciliği değiştiren adam” seçilen Engin Harvard, Columbia, Princeton, Northwestern, King’s College, Lund gibi birçok prestijli akademide ve SXSW Interactive’de konferanslar verdi.

Bir siyasi hikaye anlatıcılığı denemesi olan “The Hitchhiker’s Guide to Erdoğan’s Galaxy” kitabının ve Harvard University Nieman Reports dergisinin yazarı olan Engin, 1.5 milyona yakın takipçisiyle Türkiye’nin popüler yeni medya yayıncılarından 140journos’un genel müdürlüğünü yapıyor ve pazarlama iletişimi süreçlerini yönetiyor.

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.