Ana SayfaEkonomi2 Nisan 2021 Cuma piyasa haberleri | SASA TATGD

2 Nisan 2021 Cuma piyasa haberleri | SASA TATGD

Piyasa Yorumu: Bu sabah BIST100’de yukarı yönlü bir açılış bekliyoruz. Dün, bankacılık hisselerinde yükseliş görülürken, TL’nin de değer kazandığı gözlemlendi. Paskalya tatili nedeniyle yabancıların yatırımcının az olduğu düşünüldüğünde, bugün yukarı doğru hareketin düşük hacimle gerçekleşeceği düşüncesindeyiz. Bu sabah pozitif açılış ve sonrasında 1410 – 1450 arasında işlem aktivitesi bekliyoruz.

Bugünün Haberleri: Makro Ekonomi Türkiye PMI, Mart 2021 – Öncü göstergeler Mart ayında yeniden toparlanmaya işaret ediyor Piyasa Gelişmesi  TCMB Haftalık Veriler – Yurtdışı yerleşiklerden Ocak 2007’den bu yana en yüksek çıkış  ABD ISM-I, Mart 2021 – Öncü gösterge 1983’ten bu yana en yüksek seviyesinde Hisse Senetleri  SASA; Yeni Elyaf Yatırımı /Basın açıklaması – olumlu  TATGD; Süt ve süt ürünleri iş kolundaki faaliyetlerin devrine ilişkin stok farkı ödemesi gerçekleşti / nötr Ekonomik Veriler  15.30: ABD, tarım dışı istihdam, 660 bin, Mart,  15.30: ABD, işsizlik oranı, %6, Mart.

ABD ISM-I, Mart 2021 – Öncü gösterge 1983’ten bu yana en yüksek seviyesinde  ABD’de Mart ayına ait ISM imalat endeksi ve alt kalemleri kamuoyu ile paylaşıldı. Buna göre, Şubat ayında 60.8 seviyesinde bulunan endeks +3.9 puan ile 64.7 olarak açıklandı. Piyasa beklentisi ise 61.5 olarak şekillenmişti. Böylece 2020 4Ç döneminde ortalamada 59.0 olan endeks, 2021 1Ç içerisinde 61.4’e yükselmiş oldu. Fiyatları gösterir endeks -0.4 puanlık sınırlı geri çekilme ile 85.6 olurken, üretim +4.9 puan ile 68.1, yeni siparişler +3.2 puan ile 68.0, devam eden işler +3.5 puan ile 67.5, stoklar +1.1 puan ile 50.8, istihdam +5.2 puan ile 59.6, teslimat süresini ölçümleyen endeks +4.6 puan ile 76.6, yeni ihracat siparişleri -2.7 puan ile 54.5 ve ithalat ise +0.6 puan ile 56.7 düzeyinde gerçekleşti.  Teslimat sürelerindeki uzamanın devam etmesi küresel arz zincirindeki aksamanın devam ettiğini gösterirken, yarın açıklanacak olan istihdam piyasası raporu öncesinde istihdamın aylık bazda 5 puanın üzerinde genişleme göstermesi bu yöndeki beklentileri yukarı yönde güncellenmesine zemin hazırlayabilir.  Veriler, 2Ç içerisinde beklediğimiz güçlü ABD ekonomisi temasını destekler nitelikte. Devam etmesini öngörüyoruz. Kısa vadeli risk iştahı bir yana güçlü Amerikan doları & yüksek tahvil faizi ortamını da desteklemesini bekleriz.

SASA; Yeni Elyaf Yatırımı /Basın açıklaması – olumlu  Dünya Gazetesi: Sasa’nın PTA tesisinin temeli mayısta atılacak. Son zamanlarda devasa yatırımlarıyla dikkat çeken, yeni projeleriyle önemli vizyon oluşturan şirketlerden biri Adana merkezli SASA. 2017 yılında bir yatırım programı belirleyen şirket, 4 yıldır aralıksız yatırım açıklıyor, yeni tesisleri devreye alıyor. Son olarak geçtiğimiz eylül ayında biri elyaf üretimi olmak üzere iki dev yatırımı daha devreye alan şirket, geçen hafta yeni bir elyaf tesisi için daha yatırım kararı aldı. KAP’a yapılan açıklamaya göre, yıllık 367 bin 500 ton kapasiteli yeni bir elyaf tesisi daha kurulacak. Bu yatırımın tutarı da 350 milyon dolar olacak. Yatırım, 935 milyon dolarlık PTA tesisiyle aynı anda, 2023 yılında devreye girecek. Şu anda yaklaşık 4 bin 250 kişi istihdam eden SASA, iki tesisin devreye girmesiyle çalışan sayısını 6 binin üzerine taşıyacak. Şirketin cirosu da hammadde fiyatlarıyla bağlantılı olarak 3.5 milyar doları aşacak.  Yatırımlarına hız kesmeden her koşulda devam eden Şirketin basında yer alan haberini olumlu olarak değerlendiriyoruz.

TATGD; Süt ve süt ürünleri iş kolundaki faaliyetlerin devrine ilişkin stok farkı ödemesi gerçekleşti / nötr  Şirket tarafından yapılan 14 Mart 2021 tarihli özel durum açıklamasında, süt ve süt ürünleri iş kolundaki varlık ve marka devrinin tamamlanarak, satış sözleşmesinde belirtilen satış bedelinden devredilen çalışanlara ait haklar düşülerek ve diğer düzeltmeler sonrası toplam 218,3 milyon TL + KDV tahsil edildiği belirtilmiş ve sözleşmede belirlenen tahmini stok değerleri ile kapanış tarihinde devredilen fiili stokların değerleri arasındaki farkın şirket tarafından Alıcı’ya ödeneceği kamuoyuna açıklanmıştı. Alıcı ile stoklar üzerinde mutabakat sağlanmış olup, yapılan hesaplamalar sonucunda stok değeri arasındaki fark için Alıcı’ya yaklaşık 36 milyon TL ödenerek devirle ilgili ödeme işlemleri tamamlanmıştır. Haberin hisse performansına nötr bir etkisi olacağını düşünüyoruz.

Kaynak: Deniz Yatırım

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
DİĞER YAZILAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

SON YORUMLANANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.