2021 Dul aylığı nasıl alınır? Dul maaşı alma şartları nelerdir? Dul maaşı hangi durumlarda kesilir?

Eşi vefat edenlerin devlet tarafından aldığı maddi desteğe dul maaşı ya da dul aylığı deniyor. Dul maaşı almak isteyen kadınlar, neler yapması gerektiğini, nerelere başvuru yapılması gerektiğini internette araştırıyor. Dul maaşı almak için neler yapılır? Dul maaşı almak için gerekli belgeler nelerdir? Dul aylığı almak için başvuru nereye yapılıyor? İşte detaylar…

Eşi vefat eden kadınlar, dul aylığı almak için gerekli şartları ve başvuru belgelerini internette araştırarak doğru bilgilere erişmeye çalışıyor. Dul maaşı almak için hangi belgelere ihtiyacın olduğunu, başvuru şartlarını ve dul maaşı almak için başvuruların nereye yapılacağını haberimizde derledik. İşte Haberin detayları…

DUL MAAŞI ALABİLMEK İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

Dilekçe

Veraset ilamının orijinali ve noter onaylı bir kopyası

Vukuatlı nüfus kayıt örneği

Vefat eden eşin nüfus cüzdanı ve iki adet vesikalık fotoğrafı

Emekli maaş sistemi katılım formu

Muhtaçlık belgesi

DUL MAAŞI NE KADARDIR?

Dul maaşı hesaplaması yapılırken, Vefat eden eşin çocuğu yoksa maaşının %75’i kadarı eşe verilir. Vefat eden eşin çocuğu varsa maaşının %25’i çocuğa yada çocuklara verilir. Vefat eden eşin çocuğu varsa maaşının %50’si eşe verilir. Koşullarına bakılmaktadır.

DUL MAAŞI SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Dul maaşı sorgulamasının yapılabileceği en kolay mecra e-Devlettir. E-Devlet şifresi olmayanlar en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında şifre alabilirler. Alınacak şifre sonrasında sisteme giriş yapılarak şifrenin değiştirilmesi gerekmektedir.

DUL MAAŞI ALMANIN ŞARTLARI NELERDİR?

Vefat eden eş en az beş sene boyunca sigortalı olarak çalışmış olmalıdır. Vefat eden eşin an az 9000 günlük primi ödenmiş olmalıdır. Vefat eden eşin prim borcu bulunmamalıdır.

MUHTAÇLIK BELGESİ NASIL ALINIR?

Fakirlik belgesi olarak da bilinen muhtaçlık belgesini alabilmek için ilk olarak ikamet edilen bölgede bulunan muhtarlığa gidilmesi gerekmektedir. Dul aylığı almak için gerekli belgelerden bir tanesi olan muhtaçlık belgesi için muhtarlığa gidilerek başvuru yapılması gerekir.

DUL AYLIĞININ KESİLDİĞİ DURUMLAR NELERDİR?

Maaşı alan eşin evlenmesi ya da işe başlaması Muhtaçlık durumunu ortadan kaldırabilecek herhangi bir sebep Evlenmese bile bir başkasıyla beraber yaşanması durumunda maaş kesintisi söz konusu olabilir.

 

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.