2021 yılında dul, yetim, emekli ve memur maaşları ne kadar olacak?

2021 yılı yaklaşırken birçok şeye zam geliyor. Her yeni yılda tüketim başta olmak üzere birçok gider artıyor. Elektrik, doğalgaz, vergi gibi birçok kaleme gelen zamlar elbette maaşlara da geliyor. Emekli, dul, yetim, memur maaşları da merak edilenler arasındaki yerini aldı. 2021 yılında emekli, memur, dul ve yetim maaşlarına ne kadar zam gelecek? Kaç TL zamlanacak zam oranı ne kadar olacak? İnternette sıkça aranana konulara haberimizde açıklık getirdik.

2021 yılı yaklaşırken birçok şeye gelen zamların maaşlara ne kadar yansıyacağı büyük merak konusu oldu. Özellikle emekliler, kendilerine gelen zam miktarını merak edip internette araştırmaya başladı. Emekli, dul ve yetim maaşları, memur maaşları 2021 yılında ne kadar zam alacak?

EMEKLİLER, DUL VE YETİMLER NE KADAR ZAM ALACAKLAR?

Emekli vatandaşların maaşları ise doğrudan enflasyon oranlarına göre belirleniyor. 4A ve 4B kapsamında bulunan SGK ve Bağkur emeklileri doğrudan enflasyon oranı kadar maaş zammı alırken emekli sandığı emeklileri de toplu iş sözleşmesi kapsamında yüzde 4 zam ve enflasyon oranı farkı kadar zam alırlar. Emeklilerin alacakları zam oranına ilişkin 5 aylık veri açıklandı, Aralık ayı verilerinin de açıklanmasıyla maaşlara ne kadar zam yapılacağı belli olacak.  * 2021 yılında emeklilerin alacağı muhtemel zam oranı ise yüzde 8.00 olarak ele alınıyor.

DUL VE YETİM MAAŞLARI

Dul ve yetim maaşı alan vatandaşlarda emekli maaş zam oranıyla aynı oranda maaş alacaklar. Maaşlar için yüzde 8 oranında zam yapılması öngörülüyor.

MEMUR MAAŞLARI NE KADAR ARTACAK?

Memur maaşları da emekli sandığından emekli vatandaşların maaşları gibi yükselecek.  Kamu kurumlarında çalışanlar öncelikle yüzde 4 net zam alacaklar. Bunun üzerine son 6 ayın enflasyon oranlarının yüzde 4’ün üzerinde çıkması durumunda oluşan fark kadar enflasyon farkı memurların maaşlarına yansıtılacak.  * 2021’de memur maaşlarına yapılması muhtemel zam oranı yüzde 7.01 olarak değerlendiriliyor.

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.