Ana SayfaEkonomi31 Mart Çarşamba Papa Johns Inc.- PZZA – NASDAQ günlük analizi

31 Mart Çarşamba Papa Johns Inc.- PZZA – NASDAQ günlük analizi

Amerikan Borsalarında işlem yapan yatırımcılar, günlük olarak kendi portföylerinde bulunan hisselerin analizlerini araştırıyor. Johns Inc.- PZZA – NASDAQ 31 Mart analizi de merak edilerek araştırılan hisselerden biri. Deniz Yatırım’ın derlediği Johns Inc.- PZZA – NASDAQ hissesi 31 Mart analizi haberimizde.

Genel Merkezi Louisville ’de olan Papa John’s International, Inc faaliyetlerine 1984 senesinde başlamıştır. Şirket beş farklı segmentte franchise yapısıyla tüm Amerika’da ve diğer uluslararası pazarlarda operasyonlarına devam etmektedir. Şirketin segmentasyonu domestik sahibi olduğu şirketler, domestik franchise şirketler, Kuzey Amerika franchise şirketler, uluslararası operasyonlar ve diğer iş modelleri biriminden oluşmaktadır. Şirketin gel-al ve paket servis hizmeti veren restaurantları Papa John’s markası altında faaliyet göstermektedir. • Papa John’s 1 Temmuz itibariyle bakıldığında Amerika’nın 50 bölgesinde ve uluslararası 46 ülke’de, 678’i kendine ait, 4569’u franchise olmak üzere 5247 restaurant faaliyetlerine devam etmektedir. Şirket yeni bir ortak girişim ile Pekin ve Kuzey Çin’de 35 yeni restoranın faaliyetlerine başlaması beklenmektedir. Papa John’s şu anda Çin’de 246 restoran ile faaliyetlerine devam ediyor. Ancak şirket 2017 üçüncü çeyreğinde Hindistan operasyonlarını sona erdirmiştir.

Sektörel olarak değerlendirildiğinde Papa John’s hisseleri geçtiğimiz yıl düşük performans gösterdi. Şirketin üst ve alt seviyeleri içerisinde aşağı yönlü trendin devam etmesi ve yatırımcılarında hayal kırıklığı yaratması olası olabilir. 2018 ikinci çeyreğinde kazanç ve gelirlerinde bir önceki yıla göre %24.6 ve %6.2 ‘lik düşüşler gerçekleşti. Aşağı yönlü trendin devam etmesinde şirketin sahip olduğu yerel restaurantlarda ciroların düşmesi ve Kuzey Amerika satışlarında düşük hacimlerin görülmesi etkili oluyor.  Şirketin hisseleri sektörün % 6.2 prim yaptığı yıllık periyotta % 27.6 düşüşle kötü bir performans sergiledi. Düşüşün ana nedeni olarak geride bıraktığımız birkaç çeyreklik periyotta şirketin ana faaliyetlerinde görülen keskin düşüşler ön plana çıkmaktadır.  Yatırımcılar arasında en büyük endişe kaynağı geride bıraktığımız çeyreklerde şirketin zayıf performanslar sergilemesidir.  Papa John’s kayda değer derecede uluslararası varlıklara sahip olmasından dolayı, Amerikan dolarının da son dönemde diğer para birimleri karşısında güçlü trendini sürdürmesiyle negatif kur etkisi yaşamasına neden oluyor. Önümüzdeki dönemde de bu negatif kur etkisinin gelir tarafını etkilemeye ve aşağıya çekmeye devam edecektir. Obamacare adıyla bilinen satın alınabilir hakların mağaza operasyonlarına etkisinin olması bekleniyor. Bu hakların mağaza çalışanlarının sağlık haklarına ekstra esneklikler getirmesi ve uzun vadede karlılığı etkilemesi öngörülebilir bir risk olarak ortaya çıkmaktadır.

Kaynak: Deniz Yatırım

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
DİĞER YAZILAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

SON YORUMLANANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.