4.Yargı Paketi’nden sonra Halveti Uşşaki tarikatı bir kez daha gündemde!

4. Yargı Paketi, geçtiğimiz gün meclisten geçerek yasalaştı. Paketin yasalaşmasının ardından ise sosyal medya adeta ayağa kalktı. Tartışmalı bir madde olan 13. Maddenin cinsel istismar suçu işleyenleri tutuklamanın imkansız hale getirdiği öne sürüldü. 12 yaşındaki kıza cinsel istismarda bulunduğu için mahkum olan şeyh Eyüp Fatih Şağban’ın 4. Yargı Paketi’ne sığınarak tahliyesini istemesini hatırlatan sosyal medya kullanıcıları Twitter’da #SapıkMadde13 etiketinin altına adeta yorum yağdırdı. 4. Yargı Paketi 13. madde nedir?

Kamuoyunda 4. Yargı Paketi olarak bilinen Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Paketin yasalaşmasının ardından ise eleştiriler gecikmedi. Bir yandan siyasi isimler bu paketi eleştirirken bir yandan da sosyal medya konuyla ilgili paylaşımlarda bulundu.

Sosyal medya kullanıcılarının en çok eleştirdiği madde ise 13. Madde oldu.

Kamuoyunda 4. Yargı Paketi olarak bilinen Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Yasaya göre katalog suçlarda bir kişinin tutuklanabilmesi, kuvvetli suç şüphesinin somut delillere dayanmasına bağlı hale getirilecek. Bu durum için bazı hukukçular çocukların daha da mağdur olacağı ve savunmasız kalacakları görüşünü savunuyor.

“13. MADDEYİ DEĞİŞTİRİN İSTİSMARCILARA GÖZDAĞI VERİN”

Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği Başkanı Saadet Özkan, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen yasanın ardından tepkisini dile getirdi. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e seslenen Özkan, “Bakanım istismardan 10 yıl ceza Alan Uşaki Tarikatı da TBMM’yi tebrik etmiş. 13. maddede çocuklar açısından bir açıklamayı bu Yüce Millet sizden bekliyor. İstismarcılara gözdağı verirseniz çok iyi olur. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bu kısımı değiştirirse gereken yanıt verilmiş olur” dedi.

Sosyal medya paylaşımı eleştirileri de beraberinde getirdi

Sosyal medyada İpek-Yolu Halveti Uşşaki Tarikatı isimli bir facebook sayfasından yapılan paylaşım, sosyal medya kullanıcılarını adeta ayağa kaldırdı. Birçok kişi, 13. Maddenin kimlerin işine yaradığını görün dercesine paylaşımlarda bulundu.

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.