Ana SayfaEkonomi7 Nisan günlük BIST (Borsa) yorumları bülteni

7 Nisan günlük BIST (Borsa) yorumları bülteni

Ahlatcı Yatırım 7 Nisan günlük Borsa İstanbul bültenini yayınladı. Borsada ne olacak, bugün neler bekliyor? 6 Nisan’da düşüş gösteren borsa 7 Nisan hareketli geçecek mi?

KÜRESEL ÇAPTA ENDEKSLERDE AŞI VE VERİ İYİMSERLİĞİ FİYATLANIYOR

Dün Borsa İstanbul’da yeniden düşüş günüydü. Açılıştan sonra 1.445’i deneyen endeks hemen akabinde düşüş eğilimine girdi ve izlediğimiz 1.430 desteğinin yeniden altına geçti. Yurt içinde dün 10 yıllı tahvil faizi %18,24’e doğru yeniden bir yükseliş yaşarken kur tarafında Dolar endeksinin 92.00 seviyesine yaklaşmasının da verdiği etkiyle nispeten daha sakin ve dar bir aralıkta hareketler yaşandı. ABD’de endeksler günü yatay tamamlarken son günlerdeki rekor yükselişlerden sonra soluklanmayı tercih etti.

S&P 500 Salı günü düşse de yatırımcılar daha güçlü ABD ekonomik verilerini gelecek üç aylık bilanço sonuçlarıyla ilgili beklentilere karşı değerlendirirken, son zamanlarda gördüğü yükselişlerle birlikte geldiği rekor seviyelerin yakınlarında tutundu. ABD’deki iş ilanları, işe alımlar toplanırken Şubat ayında iki yılın en yüksek seviyesine yükseldi.

Veriler, Cuma günkü güçlü tarım dışı istihdam raporunun hemen ardından geldi. Büyük ABD mali ve parasal teşvik önlemleri ve hızlı bir aşı uygulaması S&P 500 ve Dow’u rekor seviyelere çıkarmış durumda. Ayrıca CBOE volatilite endeksi pandemi öncesi düşük seviyelere geriledi. Risk iştahındaki bu olumlu görünüme karşın bazı yatırımcılar artan enflasyon olasılığı ve daha yüksek vergi önerileri konusunda endişeli durumdalar.

Ayrıca diğer ülkeler koronavirüsü kontrol altına almakta güçlük çekmeye devam ediyor. Bununla ilgili olarak Kanada Başbakanı Justin Trudeau Salı günü ülkenin çok ciddi bir üçüncü dalgayla karşı karşıya olduğunu söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında düzenlenen “Ekonomik Toparlanma: Yeşil, Dayanıklı ve Kapsayıcı Geleceğe Doğru” başlıklı etkinlikte konuştu. Yellen, ekonomide hızlı bir toparlanma beklediklerini, gelecek yıl tam istihdama dönmeyi umduklarını ve ABD’deki daha güçlü bir büyümenin olumlu bir şekilde tüm küresel görünüme yayılacağını söyledi. Yatırımcılar, teşvik paketleri ve COVID-19 aşılama programları tarafından teşvik edilen hızlı bir küresel ekonomik toparlanmaya yönelik beklentilerle, Avrupa’nın gösterge hisse senedi endeksi Salı günü rekor düzeyde kapanarak salgın kaynaklı tüm kayıplarını telafi etti.

Almanya’da DAX, son rekor kıran rallisine bir ekleme yaparak %0.7 yükseldi, Fransız CAC 40 %0.5 arttı, ayrıca geçen yılki çöküşten tamamen kurtuldu ve İngiliz FTSE 100% 1.3 yükseldi. Dün ayrıca IMF’İN, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nun nisan sayısında büyüme beklentileri revize edildi. Raporda, küresel ekonominin bu yıl yüzde 5.5 değil yüzde 6 büyüyeceği tahmin edildi. 2022 tahminleri ise yüzde 4.2’den 4.4’e yükseltildi. Türkiye ekonomisinin ise bu yıl yüzde 6, gelecek yıl ise yüzde 3.5 büyüyeceği öngörüldü. Enflasyon tahmini bu yıl için yüzde 13.6, gelecek yıl için yüzde 11.8 oldu. İşsizlik oranı için de bu yıl 12.4, gelecek yıl yüzde 11 seviyesinde öngörüldü.

NOT: Bu haber, yatırım tavsiyesi içermemektedir.

Kaynak: Ahlatcı Yatırım

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
DİĞER YAZILAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

SON YORUMLANANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.