8 Nisan 2021 Perşembe Dolar, Euro, Altın analizi

8 Nisan 2021 Perşembe Altın, Euro, dolar günlük analizi! Altın fiyatları, Euro fiyatları, dolar fiyatları ne kadar? Bugün Altın, dolar, Euro beklentisi neler? Dolar, Altın, Euro yükselir mi, düşer mi?

FED TUTANAKLARI ARDINDAN PİYASALARDA YÖN YUKARI

Dün yurt dışı piyasaların odağında FED’in FOMC tutanakları vardı. Veri akışı nispeten zayıfken son enflasyon beklentilerindeki artış sonrası FED yetkililerinin toplantıda bu konu hakkında neler dedikleri merak ediliyordu.

Toplantı tutanaklarında, “Katılımcılar, Komitenin maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerinde kayda değer bir ilerleme sağlanmasının muhtemelen biraz zaman alacağını ve Komitenin sonuca dayalı rehberliğiyle tutarlı olarak, varlık alımlarının o zamana kadar en azından mevcut hızda devam edeceğini belirtti.” ifadesi yer aldı. Ayrıca Mevcut politika duruşu ve yönlendirmesinin, ekonomik toparlanmayı daha fazla teşvik için uygun olduğuna işaret edilen tutanaklarda, bazı katılımcıların politika değişikliklerinin tahminlerden ziyade öncelikle gözlemlenen sonuçlara dayanması gerektiğini belirttiği vurgulandı.

Bu arada ABD Hazine Bakanlığı Biden’ın altyapı paketini finanse edecek vergi planını açıkladı. Vergi planında, kurumsal vergilendirmenin yeniden şekillendirileceği belirtilerek, kurumlar vergisi oranının yüzde 21’den yüzde 28’e yükseltileceği kaydedildi. Şirketlerin karlarını denizaşırı ülkelere kaydırarak yükümlülüklerini azaltmalarına veya ortadan kaldırmalarına olanak tanıyan vergi düzenlemeleriyle ilgili boşlukları sıkılaştırmayı amaçlayan planda, çokuluslu şirketlerin ödediği küresel asgari vergi oranının yüzde 21’e çıkarılacağı aktarıldı.

S&P 500 ve Dow Jones günü sınırlı yükselişle kapattı. Tahvil getirileri, FED’in son toplantısının tutanaklarında, ekonomik toparlanmanın ilerleme işaretleri göstermesine rağmen toparlanmanın tamamlanmasından henüz çok uzak olduğunu söylemesinin ardından kayıpları tersine çevirdi. Avrupa hisse senetleri ise dün rekor seviyelerin hemen altında kapandı.

Sağlık hizmetleri en çok gerileyenler arasındaki paylar olurken hızlı aşılama programı ve zayıf bir sterlin konusundaki iyimserlik İngiltere hisse senetlerinin daha iyi performans göstermesine yardımcı oldu. Fed tutanaklarında, tahvil alımlarının azaltılmasının zaman alacağının vurgulanmasının ardından Wall Street endeksleri, düşük hacimle de olsa yükseldi.

ABD borsalarında işlem hacmi 10 milyar hissenin altında kalarak, 2021’in en düşük seviyesinde gerçekleşti. Buna karşın S&P 500 yeni bir rekor kırmayı başardı. Apple Inc. ve Google’ın sahibi Alphabet Inc. gibi teknoloji devleri Nasdaq endeksini yukarı taşıdı. ABD vadelileri ile Asya’nın geneli artıda.

Kaynak: Ahlatcı Yatırım

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.