Asgari ücret belli oldu mu, 2021 asgari ücret NET kaç TL açıklandı mı?

Hem işverenlerin hem de işçilerin merakla beklediği asgari ücret çalışmalarında sona gelindi. Asgari ücretin belli olup olmadığını merak edenler de konuyu internette araştırmaya başladı. Asgari ücret belli oldu mu? 2021 yılı için net, brüt asgari ücret kaç TL oldu? Asgari ücret ne kadar olacak? Tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz!

Asgari ücret konusu, çalışan, çalışmayan, emekli, işçi, işveren herkes tarafından merak ediliyor. Daha önce 6 ayda bir yapılan asgari ücret toplantıları, 2015 yılından bu yanda yılda bir kez yapılmaya başlandı. Asgari ücret toplantılarından çıkacak kararlar ve yıl boyunca uygulanacak olan Asgari ücret miktarı da herkes tarafından ayrı bir merak konusu oldu. Asgari ücretin 2021 yılı için ne kadar olacağını merak edenler de konuyu internette araştırmaya başladı. TÜİK, işçi sendikaları, işveren sendikaları, Çalışma Bakanlığı asgari ücretin belirlenmesi adına yapılan toplantıları kamuoyuyla duyuracak. Yapılan toplantılarda alınan asgari ücret miktarı kararı da yıl boyunca uygulamaya koyulacak ve 2021 yılı için belirlenen yeni asgari ücret miktarı işçilere verilmeye başlanacak.

SADECE ASGARİ ÜCRETLİLER BEKLEMİYOR!

Asgari ücrete 2021 yılı için yapılacak olan zam miktarı sadece asgari ücretli çalışanlar tarafından beklenmiyor. Merak içerisinde olan iki kesim daha var ki onlar da asgari ücretin üzerinde zam alanlar ve tabii ki işverenler. İşverenler, bir işçi için ceplerinden çıkacak olan miktarın ne kadar olacağını, 2021 yılında bir çalışan için SSK dahil olmak üzere minimum ne kadar harcayacaklarını düşünmeye başladı. Asgari ücretin üzerinde maaş alanlar da asgari ücret belirleme komisyonundan çıkacak olan kararı merakla beklemeye başladı. Çünkü asgari ücrete gelecek olan zam, onların da maaş zam oranlarını belli miktarda belirleyecek

2021 ASGARİ ÜCRET BELLİ OLDU MU?

Asgari Ücret Tespit komisyonu 3. Toplantısını gerçekleştiriyor. Toplantıda ilk rakamlar belli olacak. TÜİK, 2021 yılı için asgari ücret tavsiyesini açıkladı. TÜİK’e göre 2021 asgari ücret 2 bin 792 lira 10 kuruş olmalı. Açıklanan bu tavsiye özellikle asgari ücretli çalışanlar tarafından yeterli bulunmadı. Asgari ücretin belirlenmesinde en büyük ölçülerden biri de enflasyon oranları. Enflasyon oranının yüzde 8 olarak açıklanması durumunda, asgari ücretin 3 bin 178 TL olması bekleniyor. Asgari ücretin 2021 yılında geçerli olmak kaydıyla kaç TL olacağı henüz netlik kazanmadı. Asgari ücret netlik kazandığında haberimiz güncellenecektir.

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.