Banksy kimdir, gerçek adı ne, kaç yaşında, nereli? Banksy nerede yaşıyor? Gizemi, sırrı ne?

Son zamanlarda tüm dünyada adından sıkça söz ettiren bir sanatçı var. Gizemli Sanatçımızın adı Banksy olarak biliniyor. Ancak, Banksy’nin gerçek adı, yaşı, kim olduğu gizemini hala koruyor. Son olarak İngiltere’nin Bristol şehrinde bir evin duvarına hapşıran yaşlı kadın fotoğrafı çizen Banksy, bu çizimi sayesinde evin sahibine de bir kıyak geçmiş oldu. Banksy’nin bu çizimi sayesinde evin değeri tam 17 kat arttı.

Zaman zaman gündeme dair çizimler de yapan Banksy bir grafiti sanatçısı. Ancak kendisi hakkında birçok bilgi hala gizemini koruyor. Banksy’nin çizdiği evin değer kazanmasının ardından kendisi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler de konuyu internette araştırmaya başladı. Banksy, çizimleri ve gizemiyle son zamanlarda en çok konuşulan isimlerin başında geliyor. İnternet kullanıcıları her ne kadar Banksy hakkında detaylı bilgilere sahip olmak istese de bu konuda onlara üzücü bir haberimiz var. Çünkü Banksy hakkında bazı bilgiler dışında yeterli bilgi yok. Hatta hiçbir bilgi yok desek yeridir Banksy’nin kim olduğu hakkında bazı detayları sizler için haberimizde derledik. Ancak öncelikle bu gizemli sanatçının birkaç çizimiyle sizleri baş başa bırakmak istiyoruz.

İŞTE BANKSY’NİN EVİN DEĞERİNİ 17 KAT ARTIRDIĞI O GRAFİTİ

BANKSY KİMDİR?

Banksy, 10 yıldır başta İngiltere olmak üzere farklı ülkelerde yaptığı çarpıcı duvar resimleriyle ünlenen sanatçı. Gerçek kimliği bilinmemektedir, Banksy eserlerinde kullandığı imzasıdır.

Gerilla artist olarak anılan sanatçı çalışmalarında, savaş karşıtı, çevreci, hayvan haklarını savunan ve tüketim çılgınlığını eleştiren mesajlar vermektedir. Banksy istediğinin iyi resimler yapmak olduğunu ve kimliğini açıklamayacağını ifade ediyor. Banksy Birleşik Krallık’taki eserlerinin yanı sıra Filistin’de yaptığı siyasî eserlerle de tanınıyor. Banksy aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin ünlü televizyon dizisi The Simpsons adlı çizgi dizide içinde kapitalizm eleştirisi içeren bir giriş hazırlamıştır.

Ekim 2015’te Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve oğlunu yolsuzluk iddiaları konusunda hicvetmek için çizdiği iddia edildi. Ancak Banksy’nin temsilcisi yaptığı açıklamada “Biz de böyle bir şeyin dolaştığını duyduk ama size şunu söyleyebilirim ki çizim kesinlikle sahte” dedi. 2019’da HbG Leipzig Sanat Akademisi’nde İsviçreli sanatçının Maître de Casson Banksy olduğunu kanıtlayabilecek belgeler bulundu. Maître de Casson, web sitesinde Banksy olmadığını yazıyor.

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.