Biray Dalkıran taciz iddialarına yanıt verdi, üslubu tepki topladı!

Son zamanlarda Türkiye’de artış gösteren taciz iddialarına bir yenisi daha eklendi.

Geçtiğimiz hafta, Edebiyatçı – Yazar Hasan Ali Toptaş hakkında çıkan taciz iddiaları farklı sektörlere de sıçramaya başladı. Türkiye’de başlayan ‘me too’ hareketiyle sosyal medyada; gazeteci, yazar, mimar, karikatürist, yönetmenlerin bulunduğu listeler dolaşıyor.

Listedeki bazı isimler kadınların olayları detaylı yer ve zaman verilerek anlatımlarının ardından ifşa ediliyor. Özellikle birbirini tanımayan çok sayıda kadının ifşa ettiği pek çok erkek de öne çıkmaya başladı. Suçlamaların hedefinde olan bazıları bu suçlamaları kabul ederek özür dilerken bazıları da kesin bir dille reddediyor.

Hakkında taciz iddiaları çıkan isimlerden biri de Yönetmen Biray Dalkıran oldu. Dalkıran, Youtube’da yayınladığı video ile iddialara tepki gösterdi. Biray Dalkıran videodaki tavırları ve üslubu ise tepkileri üzerine çekti.

BİRAY DALKIRAN KİMDİR?

Biray Dalkıran, 5 Ocak 1976 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Lisans ve Yüksek lisans eğitimini Beykent Üniversitesi Sinema TV. Bölümünde tamamladı. Marmara Üniversitesi Radyo TV. bölümünde Doktora eğitimini yaptı.

Üniversra ortağı olduğu “Düş Fabrikası Görüntü Sanatları” adlı şirkette Reklam filmleri ve klip videoları çekti.

2003 ve 2004 yıllarında İstanbul Üniversitesi iletişim bölümünde reklam ve sinema tv dersleri, Bilim Sanat Felsefe Akademisinde yönetmenlik dersleri verdi.

Öğrencilik sırasında yaptığı kısa filmlerle Altın Portakal (Mansiyon), San Fransisco, Ziff 2001, Afo, Avşa, Ankara, vb… film festivalleri gibi birçok festivallere katıldı ve ödüller kazandı.

2006 yılında “Araf” filminin yönetmenliğin yaparak yönetmenliğe başladı. hemen arkasından 2007 yılında çektiği, başrolerinde Engin Altan Düzyatan ve Fahriye Evcen’in oynadığı “Cennet” adlı filmi; Macaristan, Çin, Amerika, İtalya, İsrail ve yurdumuzdaki bir çok festivale katıldı ve ödüller aldı.

Biray Dalkıran 2008’de çektiği “Son Balo Vals ve Zeybek” adlı canlandırma belgeseliyle Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ölümünden önce katıldığı son baloyu beyaz perdeye taşımıştır.

2010 yılında Ogün Kaptanoğlu ve Tuğba Melis Türk’ün oynadığı “Cehennem” adlı film de yine korku türünde olup, Türkiye’nin ilk 3D sinema filmi olma özelliğini de taşımaktadır.

2012 yılında vizyona giren “Bana Bir Soygun Yaz” adlı komedi filminin yönetmenliğini yaptı. Filmde Hakan Yılmaz, Çetin Altay, Umut Oğuz, Mehmet Özgür, Mehmet Usta, Sera Tokdemir, Yosi Mizrahi, Nedim Saban gibi oyuncular rol aldı.

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.