Borsa açığa satış nedir, yukarı adım kuralı ne demek?

Borsa ile ilgilenenler bazı terimleri internet üzerinde araştırıyor. Açığa satış kuralı ne demek ve yukarı adım kuralı nedir gibi terimler de sıkça aranmaya başladı. İşte merak edilen konular ve detayları haberimizde…

BIST-50 endeksi piyasada açılmadan önce açığa satış kararı bildirilecek. Yukarı ticaret kurallarının bugünkü ticarette uygulanmaya devam edeceğini söyledi. Kararla ilgili açıklamada, açığa satılacak tüm sermaye piyasası araçlarının nihai fiyat biriminin önceki fiyattan yüksek olması durumunda işlem, açığa satış işleminin nihai fiyat seviyesinde ve işlem gününde tamamlanabilir. Son satış süreci devam edecek. Birimin açığa satış işlemi kapsamında fiyat artışı kuralının uygulanacağı vurgulandı.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’ndan yapılan açıklamaya göre, açığa çıkacak hisse senetlerinin açığa satışı, sermaye piyasasındaki son işlemin fiyatından daha yüksek bir fiyatla gerçekleştirilecek.

Açığa satış ne demek?

Satış kurallarını göstermenin anlamı nedir? Borsa İstanbul’un piyasa işlemlerinde uyguladığı açığa satış kararı, sahipsiz payların ödünç alınması ve satılması anlamına gelmektedir. Açığa satış işleminde, satıcının bulunmadığı hisse senetlerinin satılması ve bu hisse senetlerinin belirli bir süre sonra hisse senedini satın alan kişiye teslim edilmesi sürecini içerir. Açığa satış, yatırımcıların genel olarak hisse senedi sayısını azaltacağına inandıkları bir yöntemdir ve hisse senedi fiyatının son işlem fiyatına veya daha yükseğe ulaşmasını sağlamak için eğilimi izler.

Yukarı Adım kuralı nedir?

Yukarı adım kuralında (bu kural sermaye piyasası işlemlerinde açığa satış için geçerli olan kurallardan biridir) organize piyasada işlem gören menkul kıymetlerin işlemi sırasında belirlenen fiyata göre verilen fiyata en yüksek fiyat denir. Yükselen kurallar arasında iyi bilinen kural, kısa satış durumunda son işlemin fiyatının daha yüksek olacağıdır. Bu tür açığa satış stoklarının stok düşüşünü azaltmak için yukarı akış kuralları uygulanmaktadır.

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.