Ana SayfaEkonomiBorsaya yeni girenlerin bilmesi gerekenler! Bu hisselerden uzak durun!

Borsaya yeni girenlerin bilmesi gerekenler! Bu hisselerden uzak durun!

Borsaya olan ilgi son zamanlarda yükselerek devam ediyor. Borsaya yeni başlayanlar ise dikkat etmeleri gereken hususları internet üzerinde araştırıyor. Peki, borsa oynarken dikkat edilmesi gerekenler nedir? Hangi hisselerden uzak durulması gerekir? İşte madde madde borsada yapılmaması gereken davranışlar! Borsaya yeni girenlerin bilmesi gerekenler nedir?

Ülkemizde özellikle genç nüfusun katılımı ile birlikte borsada işlem yapan yatırımcı sayısı 2021 yılında müthiş bir artış gösterdi. Bu artış, gün geçtikçe de yükselmeye devam ediyor. Birçok yatırımcı, borsada bilmedikleri hisselere girerek işlem yaparken, bazılar da eşinden dostun duydukları hisse senetlerini alarak portföyüne ekliyor. Ancak borsada, birçok kez yanlışlarla da karşılaşmak mümkün.

Borsaya yeni girenler ve işlem yapmaya henüz başlayan yatırımcılar, hangi hisse senetlerine yatırım yapacaklarını bilmeden parasını çöpe atabiliyor. Siz de borsadan para kazanmak ya da en azından paranızı kaybetmemek istiyorsanız haberimizi mutlaka detaylıca inceleyin. Borsada para kazanmak için neler yapılmalı, hangi hisselerden uzak durulmalı? Borsaya yeni girenlerin dikkat etmesi gerekenler neler? İşte detaylar…

Borsaya yeni girenlerin bilmesi gerekenler!

 • Hiçbir hisse senedini, o an almaya karar vermeyin!
 • Hisse senedine değil, şirkete yatırım yapın.
 • Hisse senetlerini yükselirken değil, düşerken alın.
 • Aldığınız kağıt (hisse senedi), siz aldıktan sonra düşüşe geçebilir, bu durumda düşük fiyatlardan ufak eklemeler yaparak maliyetini düşürebilirsiniz.
 • Hiçbir kağıdı o anki fiyatından almayın, gün içerisinde ya da ilerleyen günlerde düşüş gösterecektir. Hisse senedinin birkaç günlük geçmişine bakın ve düşmesini bekleyin.
 • Paranızın tamamını kesinlikle yatırmayın. Sadece yatırım amacıyla ayırdığınız parayı kullanın.
 • Tüm paranızla, tek bir şirketin hisse senedini almayın.
 • Değer kazanan şirketten aldığınız hisse senetleri, değer kaybeden kağıtlarınızı amorti edebilir. Bu durumda bir yandan kaybederken diğer yandan kazanırsınız, zararınız karşılanmış olur.
 • Eşten dosttan duyduğunuz hisse senetlerine değil, araştırdığınız ve kar edeceğine inandığınız şirketlere yatırım yapın.
 • Yatırımcısına değer veren, kar oranını paylaşan, düzenli olarak temettü dağıtan şirketlere yatırım yapın.
 • Birkaç gündür sürekli yükseliş trendinde olan hisselere kesinlikle girmeyin (Hisse senedinin yükselmesini bekleyen yatırımcılar, karlarını alarak hisseden çıkacaktır, bu durumda da hisse senedi değer kaybetmeye başlar).
 • Unutmayın, borsanın anahtar kelimesi sabırdır. Zarar gördüğünüzde hisse senetlerinizi zararına satmayın, er ya da geç o hisse senedi tekrar değer kazanacaktır.
 • Güvenilir şirketlere yatırım yapın. Mümkünse, geçmişi uzun yıllara dayanan tecrübe abidesi şirketlere ortak olun.
 • Borsanın, sabırsızların sabırlı olanlara para kazandırdığı bir mecra olduğunu unutmayın. SABREDİN.

YASAL UYARI:

SPK yayınlanması istenen uyarı : Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiye yatırım amaçlı değildir. yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar , portföy yönetim şirketleri , mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çevçevesinde sunulmaktadır.Bu sayfada yazılanlar sadece kişisel görüşlerdir. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle bu sayfada yer alan bilgi ve yazılara dayanarak yatırım yapılmamalıdır.

spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
DİĞER YAZILAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

SON YORUMLANANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.