Borusan Holding 2021-2023 döneminde 5,9 milyar TL yatırım hedefliyor

Borusan Holding, 2020 yılı faaliyet raporunu paylaştı. Pandemi dönemi  sebebiyle belirsizlikler ve çeşitli zorluklarla geçen yılı başarılı  bir şekilde tamamlayan Borusan Holding, önceki yıla kıyasla  finansallarını güçlendirdi.

2020 yılında pandemi köklü dönüşümleri tetiklerken, adımlarını 2018  yılında atmaya başladığı dijitalleşme yolculuğunda önemli bir mesafe  kat eden Borusan, pandemide yatırımlarının sonuçlarını elde etti. Bu  değişimi sadece dijital bir yenilik değil aynı zamanda kültürel bir  kabuk değiştirme olarak kabul eden Borusan, insan kaynakları  süreçlerinden iş yapış şekillerine kadar pek çok alanda alışılagelmiş  yöntemlerini değiştirdi.

Pandemide birliğe, beraberliğe ve şeffaflığa önem veren Borusan

Holding, Beraber Aşacağız felsefesini benimsedi ve ‘çalışanımı, işimi,  paydaşımı korurum’ anlayışıyla çok katmanlı önlemler aldı. COVID-19  salgınına karşı henüz Türkiye’de vaka görülmeden önce tedbir almaya  başlayan Borusan Holding, hayata geçirdiği Borusan Dayanışma Platformu  ile örnek projeleri tüm paydaşlarına sundu. ‘Çalışanımı korurum’  kapsamında Borusan Grubu Kriz Komitesi ile pandeminin ilk gününden  itibaren çalışanlarıyla düzenli ve şeffaf bir iletişimde olurken,  uzaktan çalışma sürecinde ihtiyaç duyulabilecek her türlü gelişim  desteğini Borusan Akademi ile sağladı. ‘İşimi korurum’ diyerek işin  sürdürülebilirliği için fiziksel çalışma ortamları risklerden uzak  tutulurken dijital kanallar ile en uzaktaki çalışma arkadaşlarıyla  bile deneyimler paylaşılarak sinerji bozulmadı. ‘Paydaşımı korurum’  diyen ve bu zorlu süreçte paydaşlarına karşı sorumluluklarını yerine  getiren Borusan, toplumsal sorumluluk bilinciyle sağlık ve eğitim  sektörüne katkıda bulunacak çalışmalar yaptı.

Pandemide toplumsal fayda çalışmaları devam etti

Borusan Kocabıyık Vakfı, küresel salgında öğrencilerin eğitime uzak  kalmaması için 3.850 tablet ve bilgisayar desteği sağlarken 2020  faaliyet döneminde 202 öğrenciye burs sağladı. Borusan Holding, “Askıda Ne Var” Sosyal Girişim platformu iş birliğiyle başlattığı #AskıdaEğitimVar Projesi ile uzaktan eğitime erişimde zorlanan 11.290 üniversite öğrencisine erişim sağladı. COVID-19 pandemisi döneminde Borusan Okyanus Gönüllüleri, çalışanlarla dayanışma sağlamak için  gönüllü olarak yetkinliklerini online ortamda paylaştı. 2020 yılında 1.000’i aşkın gönüllü çeşitli projelerde yer alırken, Borusan  çalışanları, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları  doğrultusunda 40 projede 16.500 saat gönüllü olarak çalıştı. Borusan Sanat ve Borusan Contemporary, sanatın pandemide kesintisiz olarak  devam etmesi için çalışmalarda bulundu. Borusan Sanat, çeşitli dijital  platformlar üzerinden konserlerini ücretsiz olarak ulaştırırken Borusan Contemporary sergilerini 2020 yılında toplam 6.266 kişi fiziki  olarak, 78.491 kişi ise dijital platformlar aracılığıyla izledi. 2020  faaliyet döneminde de odaklandığı sektörlerde iş hacmini ve yüksek  kârlılığını koruyan Borusan Holding, dijital dönüşüm ve Ar-Ge  yatırımlarına da başarıyla devam etti.

Borusan Holding’in toplumsal cinsiyet eşitliğinin kurumsal ve bireysel  düzeyde benimsenmesi amacıyla kurmuş olduğu “Borusan Eşittir Platformu” kapsamında 5 Mart 2020’de “Cinsiyet Gözlüğü Programı”  devreye alındı. Program ile Borusan Grubu’nda iletişim, işe alım, terfi, performans veya ücretlendirme konularında politika ve ilkeler tanımlandı ayrıca Grup hedefleri belirlendi. Borusan Eşittir Platformu’nda ayrıca “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Hane İçi Şiddet Rehberi’ni hazırladı. Bir referans kaynağı niteliğinde olan Rehber’in, yönetici ve çalışanlara yol göstermesi, hane içi şiddetin  kaynaklarının fark edilmesini kolaylaştırması ve bu yöndeki Borusan Grup politikaları kapsamında şiddete maruz kalanlara destek vermesi ve güvence sağlaması hedeflendi.

Borusan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık, 2020 yılının hepimizin hayatını bir şekilde değiştirdiğini ifade ederek:

“Alışkanlıklarımızdan vazgeçtik, sevdiklerimizden, sosyal hayatımızdan  uzak kaldık, çeşitli zorluklar yaşadık. Belirsizliklerle başlayan ve  eskiye dönüşe, sağlığa kavuşmaya dair beklentilerle devam eden bu  süreç hepimize bir şeyler öğretti. Aşı ruhsatlandırma haberleri,  pandeminin kitle bağışıklığını beklemeden dizginlenmesi açısından umut  ışığı olurken, dijital dönüşüm sürecinin sağladığı olanaklar hem  şirketlerin hem de bireylerin yaşam döngüsünün kesintisiz bir biçimde  sürmesini sağladı. Borusan Holding olarak bizim ise bu zorlu dönemde “çalışanlarımızı, paydaşlarımızı ve işimizi” koruma hedefi  doğrultusunda başarılı bir sınav verdiğimizi düşünüyorum. Bundan sonra  da 200 yıllık şirket olma vizyonumuzla çalışmalarımıza tüm hızımızla  devam edeceğiz” dedi.

Borusan Holding CEO’su Erkan Kafadar, 2020 faaliyet döneminde başarılı  finansal ve operasyonel sonuçlara ulaştıklarını belirtti. Grubun  toplam cirosunun 26,1 milyar TL seviyesini aştığını ifade eden Kafadar, faaliyet ve vergi öncesi karın 2,6 milyar TL olarak  gerçekleştiğini ve şirketin maliyet yapısında, pandemiden bağımsız  kalıcı iyileşmeler sağladıklarını söyledi. İş geliştirmeye yönelik Ar-Ge ve inovasyon süreçlerine her dönem yatırım yaptıklarını  vurgulayan Kafadar, bugün olduğu gibi 200 sene sonra da sürdürülebilir  değer üretme hedefleri olduklarını söylüyor: “Sürdürülebilir değer  yaratma önceliğimiz doğrultusunda hissedarlarımız, müşterilerimiz, iş  ortaklarımız ve en önemlisi de çalışanlarımızın katkılarıyla bu  iddialı hedefe kararlılıkla ulaşacağımızdan kuşku duymuyorum. Borusan Ailesi olarak büyük bir takımız ve hepimiz zincirin halkaları veya  dişlinin parçaları gibi birbirimize bağlıyız.”

2020’de 29,6 milyar TL aktif büyüklüğe ulaşıldı

Borusan Holding, pandemi sürecinde başarılı finansal sonuçlara imza  atarak, 2020 faaliyet dönemini 26,1 milyar TL net satış ve 29,6 milyar

TL toplam aktif büyüklük ile tamamladı. 2019 yılındaki satış ise 22  milyar TL idi. Üretim gücüyle 2020 yılında 8,1 milyar TL değerinde  ihracat gerçekleştiren Borusan Holding, küresel belirsizliğe rağmen 2021-2023 döneminde 5,9 milyar TL düzeyinde yatırım yapmayı  hedefliyor. 3 kıtada 12 ülkeye yayılan küresel faaliyetleriyle öne  çıkan Holding, grup şirketleri özelinde de önemli başarılara imza  attı.

200 yıllık şirket olma vizyonu

Sürdürülebilirliği iş sürekliliği ve sürdürülebilir karlılığın  ötesinde uzun vadeli değer yaratma süreci olarak gören Borusan, 200  yıllık şirket olma vizyonuyla sürdürülebilirliği iklim, insan ve  inovasyon odak alanlarında ele alıyor. Borusan, sürdürülebilirilik  stratejileri kapsamında hem grup şirketlerinin önceliklerinden  besleniyor hem de geleceğe uygun iş modellerini tasarlama yolunda  kapsayıcı bir bakış açısı sunuyor. 77 yıldır odağına insanı alan Borusan Holding, sürdürülebilirlik yaklaşımlarında da insanı  merkezinde tutuyor. Bu başlıktaki en öncelikli konu güvenli çalışma  ortamı ve toplumsal fayda olurken çalışma ortamının sağlık ve  güvenliğinin yanı sıra çalışanların da iyi olma hallerine, yetkinlik  gelişimleri ve değişen iş dünyasına uyum sağlamalarına da önem  veriliyor. İklim başlığında özellikle sera gazı salımlarını  engellemenin yanında 2030 yılına kadar karbonsuz iş modellerine sahip  olmak için çaba sarf edilirken çevresel etkiyi azaltmak ve ortadan  kaldırmak holdingin ana hedefleri arasında bulunuyor. İnovasyon  tarafında özellikle yenilikçi ürün ve hizmetlerin yanında geleceğe  uygun iş modelleri, sürdürülebilirlik için inovasyon gibi  yaklaşımlarla katma değer yaratılması hedefleniyor.

İnsan ve inovasyonu bir araya getirerek geleceğin iş modelleri  konusunda da çalışmalar yapan Borusan Holding, IQ ile EQ’yu (Entelektüel Zeka ve Duygusal Zeka) bir araya getirerek yaratıcı  zekayı süreçlerine daha fazla entegre etmeye hazırlanıyor. Bu şekilde  endüstriyel gelişimin, toplumsal, ekonomik ve sosyal refahın mümkün  olabileceğine inanan şirket, yeni çağın gerekliliklerini yerine  getirmek için çalışmalar yapıyor. Güncel eğitim programlarından,  yaratıcı uygulamalara, tüm seviyeler için kalifiye ve donanımlı  çalışanların yetiştirilmesi için çalışmalar yürüten Borusan Holding,  yaratıcı zeka konusunda teşvik edici projeleri hayata geçirmeyi  planlıyor.

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.