Dogecoin neden düşüyor? Dogecoin fiyatı düşmeye devam edecek mi?

0
259
dogecoin düşmeye devam edecek mi

Dogecoin son zamanlarda en çok konuşulan ve araştırılan kripto paralardan biri olarak dikkat çekiyor. Dogecoin yatırımcıları bu kripto paranın son zamanlardaki düşüşünü de endişe ile karşılamaya başladı. Peki Dogecoin fiyatları ne kadar? Dogecoin düşmeye devam edecek mi? Kripto para birimi Dogecoin’in değeri neden düşüyor?

Ama önce bir uyarı: kripto para birimlerinin yanı sıra hisse senetleri ve hisse senetleri satın almak riskli bir iştir.

Yatırım yapmak, para kazanmanın garantili bir yolu değildir, bu nedenle riskleri bildiğinizden ve parayı kaybetmeyi göze alabileceğinizden emin olun.

Kripto para birimleri de oldukça değişkendir, bu nedenle paranız göz açıp kapayıncaya kadar düşebilir ve yükselebilir.

Dogecoin nedir?

Dogecoin, 2013 yılında piyasaya sürülen bir kripto para birimidir.

Başlangıçta yazılım mühendisleri Jackson Palmer ve Billy Markus tarafından bir şaka olarak icat edilen Dogecoin, logosu olarak bir Shuba Inu köpeği imajına sahip.

Bitcoin’in “eğlenceli” versiyonu olarak pazarlandı.

Investopedia’ya göre, piyasaya sürülmesinden iki hafta sonra, Çin bankaların kripto para birimlerine yatırım yapmasını yasakladıktan sonra değeri %300 arttı.

Dogecoin daha sonra 2017’de zirveye çıkan balon sırasında diğer kriptolarla birlikte fırladı ve geri kalanıyla birlikte 2018’de düştü.

Kripto veri firması CoinMarketCap’e göre Dogecoin, zirvede madeni para başına 0,018 dolardan işlem görüyordu.

Neden değeri düşüyor?

CoinMarketCap, kripto veri firması CoinMarketCap’e göre, 7 Şubat’taki zirvesinde Dogecoin coin başına 0,085 6,1p) fiyatla işlem görüyordu.

O zamandan beri %20’ye kadar düştü ve şu anda 15 Şubat Pazartesi sabahı yazı yazılırken 0,056 $ (4p) seviyesinde işlem görüyor.

Dogecoin, girişimci ve Tesla CEO’su Elon Musk’un kripto para birimi hakkında tweet atmasının ardından rekor seviyeye yükseldi.

Snoop Dogg ve yatırımcı Mark Cuban gibi diğer ünlü isimler; Dogecoin desteğini de tweetlediler.

İlk olarak 29 Ocak’ta bir önceki gün 0,007 $ ‘dan (1p’den az) şaşırtıcı bir şekilde% 972 sıçrayan bir artış gördü.

Bu, madeni para başına 1 $ ‘lık bir değere ulaşmasını isteyen bir grup Reddit iş parçacığının arkasındaydı.

Hedef, GameStop gibi büyük ölçüde kısalmış şirketlerdeki son hisse artışını yansıtma girişimiydi .

GameStop’taki hisseler Ocak ayında % 700 gibi şaşırtıcı bir artış gösterdi.

Amatör tüccarlardan oluşan bir ordunun oyun perakendecisini hedef almasının ardından hisseler roket attı ve bu da onu kısa devre yapan profesyonel hedge fonlarının milyarlarca dolar kaybetmesine neden oldu.

Ancak amatör tüccarlar için, artış onların ciddi para kazandıklarını gördü.

Basit bir ifadeyle, “açığa satış”, profesyonel yatırımcıların satmak için hisse senetlerini ödünç almaları ve daha sonra bunları daha düşük bir fiyata geri almalarıdır.

Esasen, hisse senetlerinin değerinin düşeceğini ve böylece onları ödünç aldıkları şirkete geri verdiklerinde karı cebe indirebileceklerini iddia ediyorlar.

Şirketin başarısızlığına güveniyorlar ve bu da onu nakit toplamak için riskli bir yol yapıyor.

Bir noktayı kanıtlamak için, WallStreetBets adlı Reddit topluluğu, GameStop hisselerini olabildiğince çabuk satın alarak ve hisse fiyatlarını artırarak hedge fonu almaya karar verdi.

Ancak riskten korunma fonunun yine de ödünç alınan hisseyi iade etmesi gerekiyordu, bu yüzden hisseleri büyük ölçüde şişirilmiş bir fiyata geri satın alarak milyarlarca dolara mal oldu.

Bu, fiyatı daha da yükseltti. GameStop kayıpları, hedge fonunun iflas etmesine neden oldu.

GameStop’ın hisse artışının ardından, diğer konulardaki Reddit kullanıcıları, WallStreetBet’in Wall Street hedge fonlarını sıkma çabasına atıfta bulundu ve insanları Dogecoin’e de satın almaya çağırdı.

“Dogecoin bir sonraki GME / Bitcoin’dir” (GME, GameStop’dur) başlıklı bir konu, Dogecoin’i jeton başına 1 dolara çıkarmanın “inanılmaz bir başarı” olacağını söyledi.

“Kripto pazarını tamamen değiştireceğini … Dogecoin’i aya taşıyacağını” da ekledi.

Dogecoin, Reddit grubuyla ilişkili olmadığı konusunda ısrar eden “WSB Başkanı” adlı bir hesap tarafından tweet atıldıktan sonra da bir destek aldı.

Ayrıca, kripto para birimi son zamanlarda Tesla’nın kurucusu Elon Musk’ın dikkatini çekerek değeri Aralık ayında yükselmeye başladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here