Burj Khalifa’da CZN Burak fotoğrafı! Burj Khalifa nerede?

CZN Burak olarak bilinen ünlü restoran sahibi Burak Özdemir dünyanın en büyük binası olan Burj Khalifa binasına kendi fotoğrafıyla birlikte adını yazdırdı. CZN Burak’ın bu paylaşımı, sosyal medyada yüzbinlerce kişi tarafından beğenildi ve paylaşıldı. CZN Burak’ın bu paylaşımının ardından Burj Khalifa binasının nerede olduğunu merak edenler konuyu internette araştırmaya başladı. Burj Khalifa nerede? Burj Khalifa hangi ülkede, Burj Khalifa binası kaç katlı, Burj Khalifa yüksekliği kaç metre gibi sorular da internette sıkça aranıyor. İşte merak edilen o soruların yanıtları…

CZN Burak olarak nam salan ünlü şef Burak Özdemir, dünyanın en büyük binası olan Burj Khalifa kendi fotoğrafıyla birlikte adını yazdırdı. Görüntüler, sosyal medyada yüzlerce kişinin beğenisi ve paylaşımıyla karşılaştı. CZN Burak, Dubai’nin Burj Khalifa binasına Orta Doğu’nun en büyük restoranını açtı. Girişimcilik örneği gösteren genç isim, daha sonra o binaya kendi fotoğrafıyla birlikte adını da yazdırdı. Burak Özdemir’in Burj Khalifa binasının önünde çekilmiş fotoğraf, sosyal medyada büyük beğeni topladı. Gelen bu haberin ardından Burj Khalifa binası da merak konusu oldu. Burj Khalifa nerede?

BURJ KHALİFA BİNASI NEREDE, HANGİ ÜLKEDE?

İnsanoğlunun yükseklere ulaşma arzusu tarih boyunca yüksek bina yapmayla sonuçlandı. İşte mimarinin geldiği en yüksek bina Dubai’de yapıldı. Dünyanın en büyük binası Burc Halife hakkında neler biliyoruz? Burc Halife nedir?

Dünyanın en büyük binası Burc Halife

Burc Halife, Dubai’de inşası 4 Ocak 2010 tarihinde tamamlanan dünyanın en yüksek gökdelenidir. Eski ismi Burc Dubai’dir. Adını Halife bin Zayid el-Nehyan’dan almıştır.

Burc Halife’nin özellikleri nelerdir?

828 metrelik yüksekliğe sahiptir ve 160 katı kullanılabilir bir yapıdır. Binanın yaklaşık 150. kattan sonra geri kalan katları çelik olarak yapılmıştır. Bu da dünyada ilk defa betonarme kütle üzerine çelik konstrüksiyonla devam edilen ilk bina özelliğini kazandırmıştır. Ayrıca binanın cephelerine gelen rüzgâr yüklerini en aza indirmek için binanın hiçbir cephesi düz olarak tasarlanmamıştır. Köşeleri ise keskin değildir, dairesel birleşimlerle yapılmıştır.

Burc Halife’nin rekorları

En çok katlı yapılar: 164 (önceki Willis Kulesi-110 )

En yüksek bina (önceki Taipei 101-509 m)

Şimdiye kadar yapılmış her açıdan en yüksek yapı: 828 m (önceki Varşova Radyo Kulesi-646,3 m)

Burj Dubai’nin tamamlanmış yüksekliği 828 metredir.

Dünyanın en yükseğe çıkan asansorü

Dünyanın en hızlı asansörü (saatte 64 km)

Dünyanın en yüksekte yer alan camisi (158. katta)

En yüksek kendi başına duran yapı: 828 m (2,717 ft)(önceki CN Tower)

Dünyanın en yüksekte yer alan ikinci yüzme havuzu (76. kat)

Dünyanın en yüksek restoranı. (122. katta)

Dünyanın en yüksek gece kulübü. (144. katta)

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.