Dünyanın en küçük ülkeleri hangisi?

Zaman zaman insanların aklına takılan birçok konu internet üzerinde araştırma sebebi oluyor. Bu konulardan biri de 200’ün üzerinde kaydı bulunan ülkelerin en küçükleri. Kimisi çok şirin, kimisi nüfus olarak şaşırtıcı derecede küçük. Kimi de iklimi dolayısıyla çok tercih edilmeyen ve yaşanması zor ülkeler. Peki, dünyanın en küçük ülkeleri hangileri? Nüfus ve yüzölçümü bakımından en küçük ülkeleri sizler için derledik.

  1. Vatikan

Vatikan, resmî adıyla Vatikan Şehir Devleti, İtalya’nın Roma şehrinde bulunan, Hristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan bağımsız devlet. Ülkedeki yerleşik nüfus 1000 civarındadır, fakat Vatikan turistik bir yer olduğundan ülkedeki kişi sayısı turistlerle birlikte artmaktadır.

  1. Monako

Monako veya resmî adı Monako Prensliği, 1297 yılında kurulmuş, Avrupa’da Kuzeybatı Akdeniz kıyılarında yer alan bağımsız bir şehir devleti ve prensliktir.

  1. Nauru

Nauru, resmî adıyla Nauru Cumhuriyeti ve eskiden Pleasant Adası olarak bilinen, Güney Pasifik’te bulunan bir Mikronezya ada ülkesi. En yakın komşusu 300 kilometre doğusunda yer alan Kiribati’nin Banaba Adası’dır. Nüfusu 12 bin civarındadır.

  1. Tavulu

Tuvalu; Büyük Okyanus’ta, dokuz adet mercan adasından oluşan Polinezya ülkesidir. İngiliz Milletler Cemiyeti’ne üye olup devlet başkanı olarak İngiltere kraliçesini kabul eder. ABD’ye bağlı bir eyalet olan Hawaii Adası ile Avustralya arasında bulunmaktadır. Nüfusu 11 bin civarındadır.

  1. San Marino

San Marino veya resmî adıyla San Marino Cumhuriyeti, Güney Avrupa’da İtalya Yarımadası içerisinde Apenin Dağları’nın bir tepesinde bulunan küçük ülke. Hiçbir denize kıyısı olmayan ülke, Avrupa’nın beş mikrodevletinden biridir ve etrafı İtalya toprakları ile çevrilidir. Nüfusu 33 bin civarındadır.

  1. Lihtenştayn

Lihtenştayn veya resmî adıyla Lihtenştayn Prensliği, Orta Avrupa’nın güneybatısında yer alan ve Almanca konuşulan bir mikrodevlet. Lihtenştayn, meşrutiyet ile yönetilen prensliktir. 160 km²’lik yüz ölçümüyle Avrupa’nın dördüncü en küçük ülkesidir. İsviçre ve Avusturya arasında yer alır.

  1. Marshall Adaları

Marshall Adaları ya da resmî adı ile Marshall Adaları Cumhuriyeti, Mikronezya ada öbeği içerisinde, Okyanusya’da Kuzey Pasifik Okyanusu’nda Hawaii ve Papua Yeni Gine arasında bulunan 31 adet yuvarlak ada grubu, 5 ada ve 1152 adet adacıktan oluşan ada devleti.

  1. Saint Kitts ve Nevis Federasyonu

Saint Kitts ve Nevis Federasyonu, Karayipler’deki Rüzgâraltı Adalarında bulunan iki adadan oluşan federal bir ülke. Yüzölçümü ve nüfus bakımından Amerika’daki küçük bağımsız devletlerdendir. Başkent, ülkenin en büyük adası olan Saint Kitts üzerindeki Basseterre’dır.

 

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.