Evlenmeden önce yapılan zorunlu testler nelerdir, hangi testler yapılır?

Evlilik ve aile kurma kavramı, her genç insanın hayallerinden biridir. Türk toplumunda evlilik kutsal bir kurumdur. Farklı uygulamalardan geçilen evlilik müessesinde bir aşama da sağlık testleridir. Evlenmeden önce gelin ve damat adayları test yaptırarak sağlık taramasından geçer. Kan uyuşmazlığı testi olarak da bilinen testlerin ne olduğu da zaman zaman araştırılır. Evlenmeden önce yapılan zorunlu testler nelerdir, evlenmeden önce hangi testler yapılır?

Evlilik özellikle genç kadınların hayallerinden biridir. Beyaz gelinlikle muhteşem bir düğünü, çoğu kadın hayal eder. Evlenerek yuva kurmak isteyen insanlar, tanışarak ya da görücü usulü olarak bilinen yöntemle, hayatlarını birleştirir.

Nikah ve düğün merasiminin ardından iki yetişkin insan hayallerine kavuşmanın bir adımını da atmış olur. Evlilik konusunda farklı aşamalar da mevcuttur elbette. Bu aşamalardan birçoğu nikah öncesinde gerçekleşir. Örneğin, evlilik öncesi nişanlılık süreci de buna dahildir.

Ancak bir durum daha vardır ki belki de en önemlisidir. Evlilik öncesinde yapılan sağlık testleri bu duruma örnek gösterilebilir. Sağlık testi, zorunludur ve mutlaka nikah öncesinde yapılması gerekir. Çiftten kan örneği alınarak kan uyuşmazlığı ya da bulaşıcı hastalıklar kontrol edilir. Peki, evlenmeden önce yapılan zorunlu testler nelerdir, hangi testler yapılır?

Evlenmeden önce yapılan zorunlu testler nelerdir?

Evlilik için bağlı bulundukları belediye başkanlığına başvuruda bulunan çiftlerden, sağlık raporu istenmektedir. Türk Medeni Kanunu’na göre resmi nikah başvurusu için gerekli belgeler arasında bulunan sağlık raporu, mutlaka verilen belgelerden biridir. Sağlık raporu ile evlilik için kişilerin haberdar olmadıkları, cinsel yolla bulaşan hastalıklarının olup olmadığını saptanır.

Ayrıca eşlerin taşıyıcı durumunda oldukları bulaşıcı hastalıklarını, varsa bu hastalıklar için evlilik öncesi tedbirleri almak, eşler arasında ileride ortaya çıkabilecek ve doğacak çocuklarını etkileyecek kan uyuşmazlığı gibi sorunları önceden saptamak amacıyla evlilik işlemleri için sağlık raporu şart koşuluyor.

Nikah için sağlık raporu nasıl alınır?

Nikah için sağlık raporu almak oldukça basittir. Bu konuda bir sağlık kuruluşuna başvuruda bulunmak ve istenen testleri vermek gerekir. Daha sonra o testler, aile hekiminden onaylanarak istenen rapor da alınmış olur. Alınan rapor, nikah dosyasına eklenerek nikahı kıyacak olan belediyeye teslim edilir.

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.