EYT’de Kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan Verecek!!!

Son dakika haberi: Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili açıklama geldi. Açıklamada kararı Cumhurbaşkanının vereceği öğrenildi.

CNN TÜRK canlı yayınında EYT formülleri açıklandı.

Emeklilikte yaşa takılanların durumları ile ilgili son dakika açıklaması geldi. SGK Uzmanı Özgür Kaya bir son dakika açıklamasında bulundu ve önemli tespitlerde bulundu.

4,5 MİLYON KİŞİ DEĞİL 1 MİLYON KİŞİ EMEKLİ EDİLİR

Şimdiye kadar 4 buçuk milyon kişinin emeklilik için yaşa takıldığını söyleyen Kaya, bunun bir milyonu geçmeyeceğini söyleyerek, “Esasında dört buçuk milyon vatandaştan söz ediyoruz ancak 4 buçuk milyon rakamını bulmaz. Yani 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanlar için; bu rakam bir milyon kişiyi aşmaz. Çünkü emeklilikte yaşa takılmak için hizmet yılı ve prim gün sayısını tamamlamak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

OLASI 3 FORMÜL CANLI YAYINDA AÇIKLANDI

SGK uzmanı Özgür Kaya yaptığı son dakika açıklamasında emeklilikte yaşa takılanlar için üç formül üzerinde durulduğunu söyledi.

İlk formül 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanlar 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 günü tamamladıklarında yaşa bakmadan mevcut yasada kadınlar 58 , erkekler için 60 yaş şartı olmuyor.

İkinci formülde 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanlar için erkeklerde 25 sene ve 9 gün prim gün sayısı ve kadınlarda 20 yıl hizmet süresi ve 7200 gün prim gün sayısı şartı aranabilecek.

Üçüncü formülde ise yaşı bekleyenler için maaş kesintisi ya da yaş indirimi formülü uygulanacak. Bu formülde maaş kesintisinin yüzde 2 civarında olması ya da yaş şartının birkaç yıl düşürülmesi ihtimali üzerinde duruluyor.

EYT OCAK 2023’TE

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin yaptığı açıklamada emeklilikte yaşa takılanlar için düzenlemenin Ocak 2023 ‘te meclise geleceğine yer verildi.

FORMÜLLER CUMHURBAŞKANINA SUNULACAK

Çalışma Bakanlığından yapılan açıklamada hazırlanan formüllerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacağı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın formüller arasında bir karara varacağı öğrenildi.

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.