Halka arz olan yeni hisseler neden hemen düşüyor?

Son zamanlarda borsada birçok şirketin halka arzı olumlu sonuçlansa da ilk işlem gününden itibaren hisseler ya doğrudan düşüşle başlıyor, ya da kısa bir süre tavan yaptıktan sonra hemen düşüşe geçiyor. Peki bu düşüşlerin nedeni nedir? Borsaya yeni giren şirketler neden düşüyor yükselmiyor?

Borsaya olan ilgi, pandemi şartları ve insanların alım gücünün düşmesiyle birlikte artmaya başladı. 2021 yılının başlarında, özellikle de Türk İlaç Serum Sanayi’nin halka ile başlayan süreçte borsaya ilgi daha da yükseldi.

Türk İlaç Serum (TRILAC) uzun bir süre tavan serisi yaparak, yatırımcılarının ceplerini doldurdu, yüzlerini güldürdü. Bu şirketin halka arzından sonra borsaya açılan birçok firmanın halka arzına da yoğun ilgi gösterildi.

Yatırımcılar, halka arzlara katılarak yüzde 10, 20, 30 gibi karları gördükten sonra yavaş yavaş şirketten aldıkları hisseleri satmaya başladı. Daha sonra borsada yaşanan bir manipülasyon nedeniyle, halka arzlara adeta güven azaldı.

Ne olmuştu?

Halka arz fiyatı hesaplanarak belirlenen ve SPK tarafından onaylanan yeni halka arz hisseleri manipülatif hareketlerden dolayı yüzde 100 ve bazen yüzde 200 primle işlem görüyor. Bu hisselerden biri de borsada yeni halka arz edilen Turex oldu. Hisse senedi günlerdir tavan yaparken, dün ilginç bir satış geldi. Piramit Menkul’den 700 bin lotluk olmayan satış yapıldı. Bu satışla birlikte başta Turex olmak üzeri bir çok hisse senedinde tavanlar çözüldü ve düşüş başladı.

Yaşanan bu gelişmenin ardından halka arzlara olan güven azalsa da bu her halka arz için geçerli değildi ve öyle de olmadı. Son zamanlarda halka arz olan birçok şirket, yeniden tavan serisi yapmaya devam etti. Yatırımcılar ise özellikle yüksek borçları olan firmaların halka arzlarından uzak durmaya gayret ediyor.

Önemli NOT: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan ve hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan içerik, yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.