Ana SayfaBilim ve TeknolojiIMEI numarası nedir, nasıl sorgulanır? 2021 imei kayıt ücreti ne kadar?

IMEI numarası nedir, nasıl sorgulanır? 2021 imei kayıt ücreti ne kadar?

Cep telefonlarının adeta kimlik numarası niteliğinde olan IMEI numarası, birçok sorgulamanın yapılmasında işe yarıyor. Peki, IMEI numarası nedir? IMEI numarası nasıl sorgulanır? 2021 IMEI kayıt ücreti ne kadar? IMEI kaydı nereden yapılır?

Cep telefonlarının kimlik kodu olan IMEI açılımı “International Mobile Equipment Identity” olan bir terim olup Uluslararası Mobil Cihaz Kodu anlamındadır. IMEI telefonlarının henüz üretim aşamasındayken kayıtlanan bir seri koddur. Telefonunuzun kimlik numarası olarak adlandırılan bu numaralar her cihaza göre değişiklik gösterir, değişkendir. Aynı IMEI koduna sahip iki cihaz bulunamaz, tamamen cihaza özel kodlardır.

Geçtiğimiz 10 yıl içerisinde akıllı cihaz kullanımı maksimum seviyede artmış ve bu cihazların fiyatları da aynı oranda yükselmiştir. Büyük bütçeler ile aldığımız telefon ve tabletlerimizin içinde birçok bilgi mevcuttur. Bu bilgilere; fotoğraf, video, kimlik bilgileri ve rehberimiz örneklerden biri. Bu kadar önemli veriler barındıran cihazların kaybolması ya da çalınması gibi durumlarda her tür kötü amaçlı kullanıma karşı IMEI kodu en önemli yardımcımız olur. Çünkü; bu tür durumlar yaşadığınızda IMEI kodu ile yetkili mercilere başvurarak cihazınızın konumunu bulabilir, şikayet kaydınızı oluşturabilirsiniz. Yani, IMEI kaydı olması gereken cihazlar; telefonlar, bilgisayarlar ve tabletler gibi akıllı cihazlarımızdır.

Telefonunuz çalınması durumunda mobil operatörünüzü bilgilendirmeniz gerekmektedir. Operatörünüz telefonunuzun kullanımını kısıtlayıp mobil iletişime kapatılabilir. Benzer şekilde kayıp, çalıntı ya da olabilecek her tür adli durumda bir yöntem var. Bu durumlarda, polis telefonunuzun yerini bu numara ile kolayca tespit eder.

IMEI numarası nedir, nasıl sorgulanır?

IMEI numarası telefonlarınızın seri numarası adlandırılan koddur ve akıllı cihazınızın güvenliği için çok önemlidir. Yeni aldığınız bir cihazın çalıntı olup olmadığını öğrenmek için telefonunuzdan *#06# ’yi tuşlayabilirsiniz IMEI kodunu öğrenebilirsiniz.  Çıkan numara ile https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet internet adresi üzerinden sorgulama yaparak cihazınızın kayıt durumu ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yurt dışından alınan cihazların IMEI kayıtlarının yapılması zorunludur. Yurda girişten itibaren 120 günlük süre içinde kaydı yapılmayan cihazlar kayıt dışı sayılıyor. Bu durumda da cihazınız iletişime kapatılması muhtemel.

Cihazınızı bu süre zarfı içerisinde https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet adresinden kayıt edebilirsiniz.

IMEI kaydı için bilinmesi gereken bilgiler şunlardır;

  • Kişinin Türkiye’ye girişi üzerinden en fazla 120 gün geçmemiş olmalıdır
  • IMEI kaydı için geçerli olan harç ücreti yatırılmalıdır, 2021 yılında harç bedeli 2.170 TL’dit.
  • Kayıt yaptıracak kişi son üç yıl içerisinde herhangi başka bir cihaz kayıt işlemi yaptırmamış olmalıdır.
  • Yurt dışından 1’den fazla cihaz getirdiğinizde kayıt altına alabileceğiniz ürün sayısı yine 1’dir. 3 yıl içerisinde bir kişi sadece 1 ürünün IMEI kaydını yaptırır.

Cihazınızın kaydı için gerekli işlemleri yaptıktan sonra cihazınızın durumunu kontrol etmek için dilerseniz E-devlet üzerinden IMEI sorgulaması yapabilirsiniz. Ayrıca BTK Tüketici İletişim Merkezi telefonu olan Alo120’yi arayarak bilgi alabilirsiniz.

2021 imei Kayıt Ücreti Ne Kadar?

IMEI Kayıt Bedeli 1 Ocak 2021 tarihi itibari ile 2 bin 170 TL ( 2.170 TL) olmuştur. Bu harç bedeli yurtdışından gelen cihazlarınızın IMEI kaydı için zorunludur.

DİĞER YAZILAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

SON YORUMLANANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.