İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor? İşten çıkarma yasağının süresi uzatıldı mı, uzatılacak mı?

Koronavirüs salgınının ekonomiye verdiği zararı en aza indirgemek için, Cumhurbaşkanlığı kararı ile işten çıkarma yasağı getirilmiş ve ekonominin kötü gidişatının biraz olsun engellenmesi amaçlanmıştı. Alınan bu karar neticesinde, işleri kötüye giden işverenler çalışanlarını çıkarmak istediğinde bir engelle karşılaştı. İşten çıkarma yasağı ilk 3 ayın ardından bir kez daha uzatılmış ve sürenin ne zaman biteceği de merak konusu olmuştu. İşten çıkarma yasağının ne zaman biteceğini merak edenler konuyu internette araştırmaya başladı.

İşten çıkarma yasağı ne zaman bitecek? İşten çıkarma yasağı süresi ne zaman doluyor? İşten çıkarma yasağının süresi uzatıldı mı? İşte merak edilen soruların yanıtları…

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI TEKRAR UZATILACAK MI?

Koronavirüs vaka sayılarının hızlıca çoğalması ve kış aylarına girmemiz sebebiyle bazı uzmanlar vaka sayılarının daha çok artacağını düşünüyor. Bu nedenle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kısa çalışma ödeneğinin uzatıldığı açıklanmıştı. Kısa çalışma ödeneği 28 Şubat 2021’e kadar uzatıldı. Buna bağlı olarak işten çıkarma yasağının da uzatılması düşünülüyor. İşten çıkarma yasağı 27 Ekim’den itibaren iki ay daha uzatıldı fakat bu yasağın tekrar uzatılıp uzatılmayacağı hakkında bir karar bulunmamaktadır.

 

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞININ UZATILMASI KARARI RESMÎ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı’nın kısa çalışma ödeneğini uzatması üzerine çalışanını işten çıkarmama yasağının da uzatılması düşünülüyordu. Cumhurbaşkanın Kararına göre ücretsiz izin desteği ile işten çıkarma yasağı uzatıldı. Resmî Gazete’de yayımlanan karara göre ücretsiz izin desteği ve işten çıkarma yasağı 27 Ekim’den itibaren geçerli olmak üzere 2 ay daha uzatıldı. Bu yasakların ne zaman biteceği ise vatandaşlar tarafından merak edildi ama hâlâ yasakların bitiş tarihi ile ilgili net bir karar bulunmamaktadır.

27 Ekim 2020 Resmî Gazete’de yayınlanan kararlar;

-Yeni Koronavirüs (Covid-19) Nedeniyle Dışsal Etkilerden Kaynaklanan Dönemsel Durumlar Kapsamındaki Zorlayıcı Sebep Gerekçesiyle Kısa Çalışma Uygulanan İşyerleri İçin Kısa Çalışma Ödeneğinin Süresinin Uzatılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 3134) -22/5/2003 Tarihli ve 4857 Sayılı İş Kanunu’nun Geçici 10 uncu Maddesinin Birinci ve İkinci Fıkralarında Belirtilen Sürelerin 17/11/2020 Tarihinden İtibaren İki Ay Uzatılması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 3135)

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI NE KADAR UZATILDI, NE ZAMAN SONA ERECEK?

Pandemi sürecinde devam eden işten çıkarma yasağı bitiş tarihi 17 Kasım 2021 olarak görünüyordu. Kısa çalışma ödeneği süresi ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamada uzatıldığı belirtildi. Verilen karar Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanarak Resmî Gazete’de yayımlandı. Kısa çalışma ödeneğinin 28 Şubat 2021 tarihine kadar uzatılması, işten çıkarma yasağı da uzatıldı mı sorusunu akıllara geldi. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı’nın verdiği karara göre işten çıkarma yasağı ve ücretsiz izin sürelerinin de uzatıldığı açıklandı. Resmî Gazete’de yer alan karara göre, işverenin 3 aylık süre ile çalışanını işten çıkarmama yasağı 2 ay daha uzatıldı. 17 Kasım 2020’de bitecek olan yasağın 17 Ocak 2021 tarihine kadar süreceği belirtildi.

 

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.