Kemal Sunal kaç filmde oynadı? Kemal Sunal kimdir, hayatı biyografisi , kaç yaşında neden öldü?

Türk sinemasına adını altın harflerle yazdıran Kemal Sunal, oynadığı filmlerle hafızalara kazındı. Onlarca filmde rol alan Kemal Sunal, ölüm yıldönümünde anılıyor. Kemal Sunal kimdir, kaç filmde oynadı? Kemal Sunal kaç yaşında, neden ve ne zaman öldü? İşte usta oyuncu Kemal Sunal’ın hayatı…

Kemal Sunal 3 Temmuz 2000 tarihinde hayatını kaybetti. 56 gibi genç bir yaşta hayatını kaybeden Kemal Sunal’ın filmlerinde canlandırdığı tiplemeler, hafızalara kazındı. Bugün hala filmleri yayınlandığı zaman gülmekten kırıp geçiren Kemal Sunal’ın hayatı sevenleri tarafından araştırılıyor.

Kemal Sunal kaç yaşında ve ne zaman öldü? Kemal Sunal neden öldü? Detaylar haberimizde…

Kemal Sunal kimdir?

11 Kasım 1944 Malatya doğumlu Kemal Sunal’ın annesi ev hanımı babası ise Migros’ta işçiydi. Babasına fizik olarak benzeyen Sunal’ın Cengiz ve Cemiz isminde iki erkek kardeşi vardı. Ortaokul yıllarında içine kapanık bir çocuk olan Sunal, lisede bu duygusunu yenmeyi başardı. Vefa Lisesi’ni bitiren Sunal’ın haylaz olduğu kadar neşeli bir çocuk olduğu söylenir.

Sunal lisenin ardından Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nü kazanmıştır. Ancak 12 Eylül döneminde okulu yarıda bırakmıştır. Oyunculuk alanına olan ilgisiyle Sunal, felsefe öğretmeni Belkıs Bakır’ın ilgisini çekti. Belkıs Bakır, Sunal’a tiyatro konusunda birçok kapı açtı. Başlarda Kemal Sunal’ın babası Mustafa Sunal, oğlunun tiyatrocu olmasını istemedi ancak sonralarında Bakır tarafından ikna edildi.

Kemal Sunal sanat hayatına ilk adımını “Zoraki Tabip” isimli tiyatro oyunu ile başladı. Felsefe öğretmeni sayesinde Kenter Tiyatrosuna giren Sunal 1 yıl boyunca burada görev yaptı. Ardından Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda çalışmaya başladı.

1973’e gelindiğinde yönetmen koltuğunda Ertem Eğilmez’in oturduğu “Tatlı Dillim” adlı film ile sinema oyunculuğuna başladı. Bu süreçten sonra Sunal art arda birçok yapımda rol alarak maddi ve manevi birçok kazanç elde etti. “Kapıcılar Kralı” adlı film ile Sunal, 1977 yılında Antalya Film Festivalinde Altın Portakal En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır. Sunal filmlerinde çoğunlukla saf, şanslı ve iyi kalpli karakteri canlandırmıştır.

Kemal Sunal 1974 yılında Gül Sunal ile dünya evine girdi. Bu evlilikten Ali Sunal ve Ezo Sunal adında bir erkek bir kız çocuğu babası oldu. 12 Eylül dönemlerinde yarım bıraktığı üniversiteyi tamamlayarak 1995’te mezun oldu. Mezuniyetin ardından yüksek lisans yapmaya başladı. Bu tez, ailesi tarafından 2005’te “TV ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü” adlı kitaba dönüştürüldü ve yayınlandı.

82 FİLMDE ROL ALDI

Kemal Sunal oyunculuk kariyeri boyunca toplan 82 filmde rol aldı. 3 Temmuz 2000’de “Balalayka” isimli filmin seti için Trabzon’a gidiyordu. Ancak Sunal, uçağın kalmasından hemen önce kalp krizi geçirdi ve hayatını kaybetti.

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.