Konya’da ırkçı saldırı olayı nedir, ne oldu? Hakim Dal kimdir?

Konya’da yaşanan bir olay sosyal medyanın da gündemine taşındı. Twitter’da #konyadaırkçısaldırı etiketi trend topic listesine girdi. Konuyu merak edenler ise olayın ne olduğunu ve detaylarını araştırmaya başladı. Konya’da ne oldu? Konya’da ırkçı saldırı olayı nedir? İşte detaylar…

Sosyal paylaşım platformu Twitter’da gündeme bomba gibi düşen bir olay tartışılmaya başladı. Trend topic listesinin ilk sıralarında, #KonyadaIrkçıSaldırı etiketi gündeme düştü. Olay merak konusu olurken olayın ne olduğunu merak edenler de konuyu internette araştırmaya başladı.

Gazete Duvar’ın haberine göre; Konya’nın Meram ilçesinde, 60 kişilik grup Diyarbakırlı Kürt aileye saldırdı. Saldırıda Hakim Dal öldürüldü.

Konya’nın Meram ilçesinde bulunan Çarıklıköy’de 20 yıldır ikamet eden Diyarbakırlı aileye ırkçı saldırı düzenlendi. En az 60 kişilik bir grubun saldırısında, aile fertlerinden 43 yaşındaki Hakim Dal öldürüldü. Karahüyük’de yaşayan saldırgan grubun daha önce de aileyi defalarca kez tehdit ettiği öğrenildi.

Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Hakim Dal’ın kardeşi Hamdi Dal, “Biz Kürt olduğumuz için bizi istemiyorlardı. Bize ‘buraları satıp gideceksiniz’ diyorlardı. Çevre köylerde yaşayan insanlar da bize baskı yapıyorlardı, buradan gitmemizi istiyorlardı. Daha önce de zaman zaman bizi tehdit ettikleri oldu. Gece saatlerinde köyümüzde bulunan boş arazide çobanlar hayvan otlatırken tartışma başladı. Tartışma sonrasında Karahüyük’den en az 60 kişilik bir grup silahlarla geldiler. Önce amcamın oğluna saçma attılar. Biz üç kişiydik ve çoban kavgasını bahane ederek Kürt olduğumuz için keyfi olarak bize saldırdılar. Ağabeyim saldırıda yaşamını yitirdi” dedi.

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.