Koronavirüs aşısı (Biontech, Sinovac, Moderna) aşısı kısır mı yapıyor, kısırlaştırıyor mu?

Türkiye’de son zamanlarda koronavirüs aşılaması hızlanmaya başladı. Türkiye’nin aşılama başarısının ardından aşılar hakkında bazı spekülatif söylemler de yayılıyor. Vatandaşlar, aşının kısırlaştırdığına dair iddiaları araştırıyor. Koronavirüs (Covid-19) aşısı kısırlaştırıyor mu? işte detaylar…

Türkiye’de son zamanlarda koronavirüse karşı mücadele hız kazandı. Ülkemize getirilen farklı koronavirüs aşıları risk, meslek ve yaş gruplarına göre vatandaşlara da hızla uygulanıyor. Aşılama konusunda Türkiye, dünyaya da örnek olmaya devam ediyor.

Ancak bazı internet sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında koronavirüs aşılarının kısırlaştırdığına yönelik iddialar atılmaya başladı. Aşı konusunda tedirgin olan vatandaşlar ise bu iddiaları yine internet ortamında araştırıyor. Aşının ne kadar sağlıklı olduğu ve kısırlaştırdığı yönündeki iddialar sıklıkla araştırılıyor.

JAMA’da yayınlanan araştırma sonuçlarında ise bu söylentinin tamamen asılsız olduğu ortaya çıktı. Aşı karşıtları tarafından iddia edilen Covid-19 aşılarının sperm sayılarını düşürdüğü yönündeki söylentileri sperm sayıları üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı tespit edildi.

Araştırmayı yapan bilim insanları Moderna ve BioNTech aşılarının ilk ve ikinci dozunu olan kişiler üzerinde başlattıkları çalışmalarda hiçbir genç ve sağlıklı erkek spermlerini incelemeye aldılar. Araştırmaya dahil edilen 25 ile 31 yaş arasında olan 45 erkeğin sperm örneği alındıktan sonra yapılan incelemelerde daha önce sağlık problemi yaşamamış olmadığından emin olmak için birtakım testler yapıldı.

Araştırmada alınan önekler, mRNA aşısının ilk dozunun yapılmasının öncesinde alındı ve karşılaştırma yapılması için de ikinci dozdan 70 gün sonra ikinci öneklere geçildi. Araştırmacılar, sperm örneği aldıkları kişilerin sperm sayılarında bir değişiklik görülmediğini belirlediler ve daha büyük bir örneklem ile daha da kapsamlı bir araştırma yapmak istediklerini söylediler.

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.