Memur maaşlarına 2021 Haziran ayında ne kadar zam yapılacak, zam oranı nedir?

0
129
haziran 2021 memur maaş zammı

Haziran ayında memur maaşlarına ne kadar zam yapılacağı merak ediliyor. Memurlar, Haziran 2021’den itibaren zam oranlarını araştırmaya başladı. 2021 Haziran memur maaş oranları ne kadar olacak?

Memurların zam oranlarının asgari ücret gibi değil, yılda iki kez hesaplandığı ve 6 ayda bir maaşlara zam yapıldı biliniyor. Ocak ayında yapılan zammın ardından Haziran ayında yapılacak zam da memurların maaşlarına Temmuz ayında yansımış olacak.

Maaşların ne kadar olacağı da şimdiden merak konusu olmaya ve araştırılmaya başladı. Memur olarak görev yapan vatandaşlar, kamu kurumlarında ne kadar zam oranları alacaklarını araştırıyor. Peki, Haziran ayında nasıl bir tablo ile karşılaşılacak? Haziran 2021’de Memur maaşlarına ne kadar zam olacak?

Hepimizin bildiği gibi memur maaşları, toplu iş sözleşmesi masasında imzalanan sözleşmeler oranında altı ayda bir artıyor. Aynı zamanda, altı ayda elde edilen toplam enflasyon oranı memur maaş artışını aşarsa, aradaki fark memur enflasyonunda artış olarak ödenecektir. Öte yandan 2020 yılında sendika ile hükümet arasındaki anlaşmazlık nedeniyle tahkim mahkemesi, 2021 yılında memur maaş artışının %3 +%3 olacağına hükmetti. Yani memur maaş artışı Ocak 2021’de % 3, memur maaş zammı ise Haziran 2021’de % 3 olarak belirlendi.

Ancak, enflasyon oranının altı ayda bir% 3’lük büyüme oranını aşması durumunda, enflasyon oranı yükseldikçe aradaki fark memurlara ödenecek. Öte yandan TÜİK’in yayınladığı resmi verilere göre 2021’in ilk iki ayında toplam enflasyon büyüme oranı% 2,59’dur. Öte yandan, memur sayısı Ocak 2021’de % 3 arttı. Yani bu yılın ilk altı ayında elde edilecek enflasyon oranının% 3’ü geçmesi durumunda, aradaki fark Haziran ayındaki% 3 faiz artışına eklenecek.

Haziran 2021’de memur maaş artış oranı nedir?

Bu durumda, Haziran 2021’de memur maaş artışının yaklaşık% 5 ila% 6 olacağı tahmin edilmektedir. Yılın ilk altı ayı için toplam enflasyon oranı netleştiğinde, faiz oranı artışının kesin oranı netleşecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here