Mercan Kimya (MERCN) hisse senetleri borsada kaç tavan yapar?

Geçtiğimiz haftalarda halka arz olan ve borsada işleme başlayan Mercan Kimya, 27 Mayıs 2021 Perşembe günü işleme başladı. Mercan Kimya ilk gününe tavanla başladı. Yatırımcılar, Mercan Kimya’nın kaç tavan yapabileceğini internette araştırıyor.

Kökleri 1977 yılına dayanan Mercan Kimya, 20-2021 Mayıs 2021 tarihlerinde halka arz olarak talep toplama işlemlerini tamamlamıştı. 27 Mayıs tarihinde borsada işleme başlayan Mercan Kimya güne tavanla başladı.

Yatırımcılar ise Mercan Kimya’nın kaç tavan görebileceğini internet üzerinde araştırıyor. Mercan Kimya şirketinin halka arzı hakkında tüm detaylar haberimizde….

20-21 Mayıs tarihlerinde talep toplama süreci gerçekleştirilen Mercan Kimya’da halka arz büyüklüğü 162,6 milyon TL olarak kaydedildi. Halka arz edilen payların yüzde 77,5’i bireysel yatırımcılara giderken, yurtiçi kurumsallara yüzde 22,5’lik pay ayrıldı.

Mercan Kimya, halka arzdan 162,6 milyon TL’lik kaynak sağladı.

Şirketin 20-21 Mayıs’ta talep toplama süreci gerçekleşen halka arzına ilişkin sonuçları Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yayımlandı. Buna göre 1 TL nominal değerli payların halka arz fiyatı 8,81 TL olurken, toplamda 18,5 milyon TL nominal değerli pay satıldı. Bunun sonucunda toplam halka arz büyüklüğü 162,6 milyon TL oldu.

Halka arzda 69 bin 245 yurtiçi bireysel yatırımcı halka arz edilen payların yüzde 77,5’ini alırken, 15 yurtiçi kurumsal yatırımcı da yüzde 22,5’ini edindi.

5 kurum yüzde 5’den fazla pay aldı

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan ayrı bir açıklamayla halka arzda yüzde 5’in üzerinde pay alan yatırımcılar da açıklandı. Buna göre Verusa Holding ve VerusaTürk Girişim Sermayesi yüzde 5,4; Atlas Menkul Kıymetler ve Metro Yatırım yüzde 5,15 ve Investco Holding de yüzde 5,04 pay edindi.

Mercan Kimya kaç tavan yapar?

2021 yılında halka arz olan şirketlerin büyük kısmı, tavan serisi yapmış ve yatırımcıların da yüzünü güldürmüştü. Özellikle Türk İlaç Serum (TRILC) 1 aya yakın süre yaptığı tavan serisi ile dikkatleri üzerine çekmişti.

Daha sonra halka arz olan birçok firma da borsada işleme başladığı günden itibaren belirli süre tavan yapmaya devam etmişti. Ancak Turex hisselerinde yaşanan usulsüzlük nedeniyle yatırımcılar bir müddet halka arzlardan uzak durmaya başladı.

Daha sonra gerçekleşen birçok halka arz, borsadaki ilk işlem gününe düşüş yaşayarak başladı. Mercan Kimya ise tavan yaparak başlayan nadir halka arzlardan biri oldu. Kaç tavan yapacağı konusunda çeşitli söylentiler sosyal medya platformlarında dolaşsa da bu konuda net bir ifade kullanmak doğru olmayacaktır.

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.