Monkey B (BV) virüsü nedir, bulaşıcı mı? Monkey B virüsü belirtileri nelerdir?

Çin’de ortaya çıkan koronavirüsün, dünyayı etkisi altına almış ve birçok insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştu. Çin’in Pekin ilçesinde bu kez, bir veteriner hekimde Monkey B virüsü ortaya çıktı. Veteriner hekimin ölmeden önce 2 maymunu incelediği belirlendi. Daha sonra veteriner hekimin hayatını kaybetmesi sonrasında, kendisinde de monkey b (BV) virüsünün olduğu saptandı. Peki, Monkey B virüsü nedir, bulaşıcı mı? Monkey B virüsü nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir?

Çin’de ortaya çıkan koronavirüs hastalığının etkileri henüz tam geçmemişken, dünya bu kez de aynı ülkede ortaya çıkan Monkey B virüsü ile tedirginlik yaşamaya başladı. Pekin’de bir veteriner, ölmeden önce 2 maymun üzerinde incelemede bulundu. Veteriner hekim daha sonra hayatını kaybetti.

Veteriner Hekimde yapılan incelemeler sonucunda Monkey B virüsü saptandı. Ortaya çıkan bu detayın ardından yeni bir tedirginlik baş gösterdi. Virüsü duyanlar, konuyu araştırmaya ve detaylı incelemeler yapmaya başladı. Peki, Monkey B virüsü nedir, bulaşıcı mı? Monkey B virüsü nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir?

Çin’in başkenti Pekin’de 53 yaşındaki erkek veteriner, bulantı ve kusma şikayetlerinden 1 ay sonra ateş ve nörolojik semptomlar göstermeye başladı.

China CDC Weekly’nin yaptığı açıklamaya göre, veteriner cerrah, mart başında ölmüş iki maymunu inceledikten sonra BV virüsüne yakalandı.

Birkaç farklı hastanede tedavi altına alınan veteriner, 27 Mayıs’ta hayatını kaybetti.

TEST SONUCUNDA BV VİRÜSÜ POZİTİF ÇIKTI 

Nisan ortalarında bir grup araştırmacı, hastalığı tanımlamak için hastadan omurilik sıvısı, kan, burun sürüntüsü ve plazma dahil birtakım örnekler topladı.

Çin Ulusal Viral Hastalık Kontrol ve Önleme Enstitüsüne gönderilen örneklerde, yapılan RT-PCR testleri sonucunda sadece BV virüsünün pozitif çıktığı bildirildi.

YAKINLARININ TESTİ NEGATİF ÇIKTI 

Hayatını kaybeden hastayla yakın temasta olduğu düşünülen tüm yakınlarının testlerinin negatif çıktığı bilgisi paylaşıldı.

Virüsün, veterinerler, hayvan bakım personelleri ve laboratuvar araştırmacıları için tehdit oluşturabileceği ifade edildi.

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.