New York Times Türkiye denilince akla gelenler haberi doğru mu?

Bugün sosyal medyada New York Times Gazetesi’nin Türkiye denilince akla gelenler başlığı altında listelediği şeyler gündem oldu. Twitter’da BBO Sports isimli bir kullanıcı, bu listeyi paylaştı. Liste, kısa süre içerisinde listede yer alan CZN Burak olarak bilinen Burak Özdemir de başta olmak üzere birçok kişi tarafından paylaşıldı. Peki, New York Times’ın böyle bir araştırması ya da haberi gerçekten var mı?

Amerika Birleşik Devletleri’nin dünya çapınca en çok bilinen gazetesi olan New York Times, bugün Türkiye’de ilginç bir durumla gündeme düştü. New York Times’ın ‘Türkiye denilince akla gelenler’ listesi yaptığı iddia edilirken söz konusu listede yer alan bazı kişi ve kurumlar ise tartışmaların nedeni oldu.

Twitter’da faaliyet gösteren BBO Sports isimli bir profil, söz konusu listeyi servis etti. Listede yer alan CZN Burak lakaplı ünlü restoran sahibi Burak Özdemir de listeyi paylaştı. Daha sonra liste, viral oldu ve Instagram, Facebook gibi sosyal paylaşım platformlarında da geniş yankı uyandırdı.

Ancak listedeki bazı kişi, kurum ya da olaylar tartışmaların da odak noktası oldu. Özellikle, listenin ikinci sırasında Fenerbahçe’nin yer alması Galatasaraylı taraftarları kızdırırken, Beşiktaş’ın 2007 yılında Liverpool’a 8-0 kaybettiği maçın da listede yer alması siyah beyazlı taraftarları sinirlendirdi. Peki listede ne var?

BBO Sports tarafından servis edilen ve New York Times Gazetesi’nde yer aldığı iddia edilen ‘Türkiye denilince akla gelenler’ listesinde neler var?

Mustafa Kemal Atatürk

Fenerbahçe

İstanbul

Recep Tayyip Erdoğan

Ayasofya

Antalya

CZN Burak

Türk Hava Yolları

Nusret

Kebap

Kapadokya

Liverpool 8-0 Beşiktaş

Peki bu liste gerçekten de New York Times tarafından mı oluşturuldu?

New York Times gazetesi tarafından oluşturulduğu iddia edilen listenin gerçeği yansıtıp yansıtmadığı henüz bilinmiyor. Söz konusu gazetenin resmi internet sitesine girildiğinde, konuya dair herhangi bir içerik bulunamıyor. Viral olan bu haberin, asparagas olduğu düşünülüyor.

BURAYA TIKLAYARAK FACEBOOK’TA ‘DOĞRUSU NE?’ GRUBUMUZA KATILIN

İşte sosyal medyada viral olan o paylaşımlar…

 

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.