NFT Nedir, nasıl üretilir, ne işe yarar?

NFT açılımı ‘Non-Fungible Token’ olup Türkçe ‘değiştirilmesi mümkün olmayan dijital varlık, jeton ‘ anlamına gelen bir kavramdır. 2020 yılı sonlarında tarihin en pahalı NFT eserinin satılması ile adını duyuran ama aslında 2017 yılından beri yükselişte olan bu eserler dijital çağın gelişimi ile birlikte adlarından daha uzun süre söz ettireceğe benziyorlar.

NFT eserlerin yükselişi asıl olarak kripto para dünyasına ve blok zinciri (blockchain) sistemine olan ilginin artması ile olmuştur. Son yıllarda oldukça değer kazanan kripto para NFT eserlerinin ana ödeme birimidir. Kripto para türü olan Ethereum üzerinden işlem görülür.

NFT’ler açılımlarından da anlaşıldığı üzere değiştirilemez, takas edilemez ve çoğaltılamaz olan eserlerdir. Yani eşsizdirler. Kopyaları olmadığı gibi internette gördüğünüz tüm örnekler sahtedir, aslı eser sahibinde yatan satın alan kişide özel bir kripto kod ile mevcuttur. NFT’ler bir dijial sanat eseri, bir söz, şarkı, görsel vb.  pek çok farklı sektöre uyarlanabilen temalardadır.

NFT aynı zamanda diğer kripto paralardan bölünmeme özelliği ile farklılık gösterir.Bilinen tüm kripto paralar bölünerek parça olarak satın alınabilir değere sahiptirler. Fakat NFT’ler bölünmez ve parçalanarak satılamaz. Bu da benzersiz olmasının bir diğer bakış açısıdır.

NFT Nasıl üretilir?

NFT yapacağınız ya da geçmişte yaptığınız herhangi bir eser olabilir. Dijital ortamda üreteceğiniz bir eseri ya da  gerçek hayatta tasarladığınız bir eseri online ortama yükleyerek NFT oluşturabilirsiniz. Sonrasında bu eserini NFT satışı yapan internet sitelerinden seçtiklerinizin pazarına yükleyerek satışa açabilirsiniz açık artırma usulü ile. Ardından gelen taleplerin karşılığında birini seçerek eserinizi satabilirsiniz.

Belirttiğimiz üzere tek ve benzersiz olan NFT eserler kripto para sistemi üzerinden tamamen eşsiz bir kod ile kodlanır ve bu kod üzerinden satış işlemi gerçekleşir. Eserin telif hakkı ise yine eser sahibi üzerinde kalır.

NFT’ler ne kadara satılıyor?

NFT eserlerinin son dönemdeki asıl ön plana çıkması dünya üzerinde en yüksek fiyata satılan NFT eseri haberi ile olmuştur. Bu eser BEEPLE lakaplı sanatçı Mike Winkelmann tarafından oluşturulmuştur. Eser 10 saniyelik  “Everydays – The First 5000 Days” adlı video eserinde 5000 adet küçük resim, video bulunmaktadır. Bu çalışma açık arttırma üzerinden 69 Milyon Dolar’a alıcı bulmuş ve bununla birlikte dünyanın bilinen en pahalı dijital eseri, NFT’si olmuştur. Bunun ardından pek çok kişi farklı türdeki eserlerini NFT’ye çevirerek satmaya başlamışlardır. Bu kimi zaman bir söz, kimi zaman bir şarkı kimi zaman da bir dijital sanat eseri oldu. NFT dünyasının gidişatına bakıldığında daha da revaç kazanacak gibi durduğunu söyleyebiliriz.

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.