Sigara fiyatları düşecek mi, yükselecek mi? 2021 sigara fiyatları!

Son zamanlarda merakla araştırılan konuların başında şüphesiz yeni yılın gelmesiyle birlikte, vergi zamları konusu. 2021 yılının başından itibaren birçok kalemde vergilerde artışa gidilecek. Örneğin, pasaport ve sürücü belgesine vergi zammı çoktan yansıtılmıştı ve bu zamlar 2021 yılı itibariyle yürürlüğe girecek. Bir diğer vergi de sigarada veri oranı! 2021 yılında sigara fiyatları ne olacak? Düşecek mi, yükselecek mi? 2021 sigara fiyatlarına zam gelecek mi? İşte detaylar!

Her yeni yılın başında vergi artışları Türkiye’de alışılmış bir hal kazandı. Vergilerin haricinde bir de faturalara gelen zamlar, yeni yıla girilmesiyle birlikte insanları araştırmaya itiyor. 2021 yılında hangi vergilere zam geleceği de şimdiden merak konusu oldu. Sigara fiyatları zam beklenirken, 2021 yılı için vergisinde indirime gidildi. Peki, 2021 yılı sigara fiyatları bu vergi indiriminden nasıl etkilenecek? 2021 sigara fiyatları zamlanacak mı? 2021 yılı sigara fiyatları ne kadar olacak? Sigara fiyatları düşecek mi?

Sigara ve bazı tütün ürünlerinde asgari maktu ve maktu vergi tutarları 2021 yılının ilk 6 ayı için yeniden değerleme oranında artış yapılmazken, ÖTV oranı ise yüzde 67’den yüzde 63’e düşürüldü.

MAKTU VERGİ TUTARLARI SABİT KALDI

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan bazı mallara uygulanacak ÖTV oranlarının yeniden belirlenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararına göre, sigara ve bazı tütün ürünlerinde asgari maktu vergi tutarı 0.4883 lira, maktu vergi tutarı ise 0.42 lira olarak 3 Temmuz 2020’de açıklanan bir önceki tutarlar ile aynı tutuldu.

ÖTV ORANI DÜŞTÜ

Yine sigara ve bazı tütün ürünlerinde Temmuz 2020’de yüzde 67 olarak belirlenen ÖTV oranı ise 2021 ilk 6 ay için yüzde 63 olarak belirlendi.

FİYATLARI ETKİLEYECEK Mİ?

Düzenlemeyle üreticilerin vergi yükünün düşürüldüğü, bununla birlikte sigara ve tütün ürünlerinin fiyatlarında herhangi bir indirimin şu aşamada söz konusu olmadığı yorumları yapıldı. Sigara ve tütün ürünlerindeki nispi vergi oranının düşürülmesinin sektörde sigara fiyatlarındaki olası artış gereksinimini kısıtlayacağı, böylelikle beklenen enflasyona da olumlu etki edeceği ifade edildi.

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.