SPK Bülteni’nden 2 halka arz onayı çıktı! İşte 15 Nisan SPK Bülteni!

Sermaye Piyasası Kurulu, yatırımcıların merakla beklediği 15 Nisan 2021 tarihli bültenini yayınladı. Yayınlanan bültende, 2 halka arza onay çıktı. Onay alan şirketlerden Biotrend Enerji Yatırımları A.Ş. ve Çan2 Termik A.Ş.’nın halka arz tarihi ise merakla bekleniyor.

SPK’da halka arz rüzgarı esmeye devam ediyor. 2021 yılının ilk yarısında birçok şirket halka arz için onay alırken onlarca şirket de onay süreci beklemekteydi. Onay bekleyen 2 şirket daha SPK’nın 15 Nisan tarihli bülteninde mutlu sona ulaştı.

Daha önce başvurularını ileten Biotrend Enerji Yatırımları A.Ş. ve Çan2 Termik A.Ş. halka arza onay aldı. Onaylanan halka arzların detayları SPK tarafından 15 Nisan tarihli bültende yayınlandı. Peki, halka arzı onaylanan bu 2 şirket hakkında detaylar neler…

Biotrend Enerji Yatırımları A.Ş. hakkında

Doğanlar Holding iştiraki Biotrend Enerji, alternatif enerji üretimi konusunda yatırımlar yapma misyonunun yanı sıra, teknolojik olarak üretim ve uygulama merkezi olma hedefiyle, 2017 yılında kuruldu. Biotrend Enerji bünyesinde, 2020 yıl sonu itibariyle, 10 biyogaz, 1 biyokütle ve 1 atık yakıt hazırlama ve tedarik tesisi olmak üzere toplam 12 adet faal tesis bulunmaktadır. 2021 yılında devreye girecek olan 1 biyokütle ve 4 biyogaz tesisiyle birlikte toplam 6 bölgede, 11 ilde, 17 tesiste çöpleri elektriğe dönüştürerek, yüz binlerce hanenin enerji ihtiyacını karşılıyor.

Gelecek nesillere tertemiz, sürdürülebilir bir dünya bırakmak için durmadan çalışan Biotrend Enerji her geçen gün portföyünü büyüterek sektörün öncülerinden olmaya devam ediyor.

2020 yılı sonu itibariyle, Biotrend Enerji’nin sahip olduğu lisansların toplam gücü; 118,375 MWe seviyesinde. Bu gücün; 104,775 MW’lık kısmı biyogaz ve 13,6 MW’lık kısmı biyokütle tesislerinden oluşuyor. Üretim Lisansı bulunan bu tesislerin devreye alınmış olan kısımlarının toplam kurulu gücü ise 53,381 MWe, 2,4 MWe kurulu gücünde olan lisanssız elektrik üretim tesisi ile birlikte Biotrend Enerji’nin sahip olduğu tesislerin toplam kurulu gücü 55,781 MWe seviyesinde. Tüm bu veriler ışığında ise; kurulu güç kapasitesine göre, Türkiye biyogaz pazarında en büyük oyunculardan biri konumunda.

Biotrend Çevre ve Enerji Yatırımları A.Ş. halka arz bilgileri

Lot Sayısı: 36.666.666 Lot

Hisse fiyatı: 16.50-18.00 TL Fiyat Aralığından Arz Edilecek

Borsa Kodu: #BIOEN

Halka arz tarihi netlik kazandığında haberimize eklenecektir.

Çan2 Termik A.Ş. hakkında

Çan 2 Termik Santrali Çanakkale’nin Çan ilçesindedir. Odaş Enerji bağlı ortağı olan Çan Kömür ve İnşaat A.Ş. tarafından işletilen santral 330 MWe kurulu gücü ile Türkiye’nin 59. Çanakkale’nin ise 4. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye’nin 21. büyük Linyit Termik Santrali’dir. Çan 2 Termik Santrali ortalama 1.404.560.833 kilovatsaat elektrik üretimi ile 386.718 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Çan 2 Termik Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 470.225 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Alman bağımsız maden değerleme şirketi Fichtner GmbH, 2013 yılında yapılan uluslararası Joint Ore Reserves Committee (“JORC”) standartlarına uygun kısıtlı çalışmalara göre Çan Linyit Santrali’nda kullanılacak rezervin ortalama kalorisinin 3.481 kcal/kg olduğu tespit edilmiştir. Odaş Enerji tarafından yapılan açıklamaya göre tespit edilen bu kalori değeri, Türkiye’de yerli linyite dayalı üretim yapan enerji santralleri arasında en yüksek kalori değerine sahiptir.

Halka arz bilgileri

Toplam Lot sayısı: 67.590.000 Lot

Halka arz hisse fiyatı: 3.90 TL den Halka Arz Edilecek

Borsa kodu: #CANTE

Halka arz tarihi netleştiğinde haberimiz güncellenecektir.

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.