Tarihçi Mehmet Genç kimdir öldü mü? Mehmet Genç kaç yaşında, neden öldü?

Tarihçi Mehmet Genç’in hayatını kaybettiği öğrenildi. Peki, Mehmet Genç kimdir, neden öldü, kaç yaşındaydı?

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, sosyal medya hesabından tarihçi Mehmet Genç ile ilgili bilgileri paylaştı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Mehmet Genç ile ilgili acı haber verdi. Peki Mehmet Genç kimdir?

Mehmet Genç kimdir?

Mehmet Genç, 4 Mayıs 1934’te Artvin’in Arhavi ilçesinde dünyaya geldi, ünlü tarihçi Mehmet Genç ve Osmanlı İmparatorluğu’nun iktisat tarihi üzerine yaptığı araştırmalarla tanınıyor. Doktorasını 1996’da aldı ve 40 yıl sonra 1956’da doktorasına başladı.

1953’te İstanbul’da Haydarpaşa Lisesi’nden, 1958’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü’nden mezun oldu. Kısa sürede Ankara’da emekli subay, Şereflikoçhisar ilçesinde kaymakam yardımcılığı yaptı. 1960 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Türk İktisat Tarihi Enstitüsüne girdi ve Ömer Lütfi Barkan ile “İktisat Tarihi” asistanı olarak çalıştı. “Sanayi Devriminin Osmanlı Sanayisine Etkisi” başlıklı doktora tezi hazırladı. 1965’ten 1982’ye kadar aynı enstitüde “ekonomi tarihi uzmanı” olarak çalıştı. 1966 yılında araştırmasını detaylı bir şekilde tanıtmak için Başbakanlık Arşivi’nde çalışmaya başladı. Bu tarihten sonra araştırmalarının ana kaynağı Osmanlı arşivleridir.

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.