Tarkim katılım endeksine neden uygun değil?

Sermaye Piyasası Kurulu’nun halka arzına onay verdiği şirketlerden Tarkim Bitki Koruma’nın katılım endeksi durumu araştırılıyor. Tarkim katılım endeksine uygun mu, neden uygun değil?

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 31 Ağustos 2023 tarihinde 2 şirketin halka arzına onay vermişti. Bu şirketlerden biri de Tarkim Bitki Koruma San. ve Tic. A.Ş. oldu. Şirketin halka arz onayı aldığı SPK onaylı izahname de yayımlandı. Yayımlanan izahnamenin ardından Tarkim halka arzının tüm detayları da netleşmiş oldu. Özellikle yatırımcıların merak ettiği Katılım Endeksi durumu da cevabını buldu.

TARKİM KATILIM ENDEKSİNE UYGUN MU?

Şirketin SPK onaylı izahnamesinde katılım endeksi ibaresi yer almıyor. Dolayısı ile Tarkim Bitki Koruma katılım endeksine uygun değil. Şirket, borsada işleme başladıktan sonra Katılım Endeksi’nde yer almayacak.

TARKİM KATILIM ENDEKSİNE NEDEN UYGUN DEĞİL?

Tarkim’in esas sözleşmesinde “Kurulmuş ve kurulacak olan yerli ve yabancı banka, sigorta ve finans şirket ve kuruluşların sermaye yönetimine katılabilir.” ibaresi yer alıyor. Şirket, bu maddeden dolayı, katılım endeksi kriterlerini karşılamıyor. Ayrıca, şirketin katılım endeksine uygun olmayan borç oranı, %33 eşik oranının üzerinde yer alıyor.

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.