Tasfiye edilen faizsiz konut şirketleri ne olacak, para yatıranlar iade alacak mı?

Geçtiğimiz gün Resmi Gazete yayınlanan karar ile 21 faizsiz konut şirketi tasfiye edilmişti. Bu şirketlere para yatıranlar ise bundan sonra ne olacağını internette araştırmaya başladı. Tasfiye edilen faizsiz konut şirketleri ne olacak, para yatıranlar para iadesi alacak mı? Başvuru ne zaman ve nasıl yapılır?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından faizsiz konut ve taşıt sahibi edindirme sistemi olarak bilinen ‘tasarruf finansman’ sistemi içerisinde yer alan 21 şirkete tasfiye kararı verildiği duyurulmuştu.

Bu kararın ardından bu sisteme dahil olan ve ev, taşıt sahibi olmak isteyen vatandaşlar mağdur olup olmayacaklarını araştırmaya başladı. Sisteme dahil olan vatandaşlar, kendi dahil oldukları şirketlerin tasfiye olduğunu görünce bundan sonra ne olacağını araştırıyor. Tasfiye edilen faizsiz konut şirketlerine para yatıranlar ne olacak? Paralarını geri iade alabilecekler mi?

Tasfiye edilen şirketlere para yatıranlar ne olacak?

Tasfiye olan şirketler müşteri alamayacak ve geri ödeme yapmak zorundalar. İntibak talebi reddedilen şirketler, ret kararından itibaren yani dün itibarıyla yeni bir yükümlülük altına giremeyecek; bu şirketlere yapılan ödemeler kamusal bir güvence altında bulunmayacak.

BDDK’ya başvuru yapan ancak gerekli şartları sağlayamayan şirketler için tasfiye süreci başlatılacak. İradi tasfiye durumunda şirket topladığı tasarrufları ve diğer borçlarını bir plan çerçevesinde geri ödemesi zorunlu. Bu durumdaki şirketler, vadelerine göre varlık ve yükümlülükleri sona erene kadar faaliyetine devam eder, ancak tasfiye izni verilmesinden sonra yeni müşteri edinemez ve yükümlülüklerini yerine getirmesini engelleyecek hiçbir yeni taahhüt altına giremez.

Başvuru tarihi ne zaman sona erecek?

Başvuru tarihinin sonu ile ilgili bir açıklama yok. İlerleyen süreçlerde açıklamalar TMSF ve BDDK’dan gelecektir. Ama vakit kaybetmeksizin başvuru yapmakta fayda var. Parasını yatıranlar, faizsiz konut sistemine dahil olanlar merak etmesinler. TMSF ve BDDK bünyesinde alacaklar karşılanabilecek.

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.