Türk televizyon tarihinde bir zamanlara damga vuran efsane diziler

Türkiye’de dizi sektörünün ne kadar ilgi gördüğü yadırganamaz bir gerçek. Televizyonlarda yayınlanan dizilerse, zaman zaman insanların üzerinde beklenmedik etkiler bırakabiliyor. Türk televizyon tarihinde bir zamanlara damga vuran efsane diziler de oldu elbette. Bu dizilerden en unutulmazlarını sizler için derledik. İşte yıllar geçse de unutulmayacak olan Türk dizileri listesi…

Türkiye’de dizi severler, tıpkı futbol severler gibi bir hayli fazla. Birbirinden farklı kanallarda birbirinden farklı konularda, onlarca hatta yüzlerce dizi akşam evimize gittiğimiz zaman evlerimize misafir oldu. Kimi dizi güldürdü, kimisi de ağlattı bizi.

Ancak yayınlanan bu dizilerden bazıları var ki neredeyse unutmak imkansız desek yeridir. Kurtlar Vadisi’nden Ezel’e, Çiçek Taksi’den Ayrılsak da Beraberiz’e, 7 Numara’dan Mahallenin Muhtarları’na kadar yüzlerce dizi girdi hayatımıza.

Son zamanlarda yayınlanan diziler her ne kadar ekranlarda tutunmakta zorlansa da Türkiye’mizin efsane dizileri de oldu elbette. Öyle dizilerdi ki hepimize farklı duygular uyandırmayı başardı. Hepsinde ayrı bir hüzün, kahkaha, sevinç, umut, mutluluk besledik. Hafta geçse de yeni bölüm gelse diye dört gözle beklediğimiz dizilerdi bunlar…

İşte keyifle inceleyeceğiniz, inceledikçe anılara da dalacağınız belki de ‘Bu dizi de vardı değil mi ya?’ diyeceğiniz diziler listemiz sizlerle. Keyifli okumalar…

Türk televizyon tarihinde bir zamanlara damga vuran efsane diziler

  1. Çiçek Taksi

çiçek taksi

Çiçek Taksi, 1995-2003 yılları arasında yayımlandı ve tam 367 bölüm boyunca evlerimize misafir oldu. Usta oyuncu Erol Günaydın’ın önderliğinde kurulan tam bir aile sıcaklığında taksi durağı. Durakta çalışanlar ise birbirinden keyifli insanlar. Çiçek Taksi oyuncularından Şeker Kazım, Fırıldak Ömer, Avukat Kenan, Artist Celal ve niceleri her hafta evlerimize konuk olarak bizlere keyifli dizi akşamları yaşattı.

  1. Kurtlar Vadisi

kurtlar vadisi kaos

Kurtlar Vadisi ilk olarak Show TV ekranlarında karşımıza çıktı. Dizinin ilk 97 bölümlük serisi, izleyicilere adeta nefes kesen anlar yaşattı. Perşembe akşamları geldiğinde herkes susar, sadece Kurtlar Vadisi dizisi konuşurdu. Çakır, Polat Alemdar, Memati, Abdülhey ve onlarca mafya babası ile mücadele…

  1. Ekmek Teknesi

ekmek teknesi

Tam bir aile sıcaklığında olan bu dizi, Cumartesi akşamlarımıza neşe, hüzün, umur katardı. Cumartesi günlerini adeta iple çekerdik. Çayımızı koyar, başlardık Ekmek Teknesi’nde gülmeye, hüzünlenmeye. 16 Kasım 2002 tarihinde ATV’de yayımlanmaya başlayan ve bir ailenin başından geçenleri konu alan komedi ve dram türündeki dizi, daha sonra 2004 yılında Show TV’ye geçti, son sezonu burada yayımlandı ve 13 Haziran 2005 tarihinde 106. bölümüyle ekranlara veda etti. Toplam 3 sezon sürdü.

  1. Ezel

ezel

Bu dizide Ömer’in aşkını mı anlatalım, Eyşan, Cengiz ve Kerpeten Ali’nin ihanetini mi? Yoksa Eyşan’ın babası Yakışıklı Serdar’ın entrikalarını mı bilemedik. Ayrıca, Ramis Karaeski’nin zekasından bahsetmeden de olmaz tabi. 2009-2011 yılları arasında yayınlanan ve ‘efsane’ kelimesinin tam karşılığı olduğunu düşündüğümüz muhteşem bir yapıt. İzlemeyen varsa kesinlikle izlemeli onu da belirtelim.

  1. Ayrılsak da Beraberiz

ayrılsak da beraberiz,

Teoman (Hakan Yılmaz) ve Berna’nın (Janset) bir ayrılıp bir barıştıkları komedi türünde muhteşem bir dizi daha. Hatırlar mısınız bir de Laptop Recai vardı dizimizde. 2012 yılında vefat eden Baykal Kent’in canlandırdığı Dijital Binali’nin sağ kolu. Kimi zaman güler kimi zaman hüzünlenirdik. Ama kahkahamız bol olurdu bu diziyi izlerken. Teoman ve Berna’nın yaşadığı ev ayrıldıkları zaman paravanla ortadan ikiye bölünür, barıştıkları  zaman da o paravan yerinden kalkardı. Necmi Yapıcı’nın canlandırdığı Feridun karakterinin “Yırttık abicim yırttık” nidaları halen kulaklarımızda. Daha sonra bu dizi de yayın hayatına veda edenler arasındaki yerini aldı.

SİZ DE HATIRLADIĞINIZ ESKİ DİZİLERİ YORUMLAR KISMINDA BİZLERE HATIRLATABİLİRSİNİZ.

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.