Türkiye’de koronavirüs mutasyona mı uğradı? Mutasyon nedir, ne demek?

Mutasyon nedir? Mutasyon ne demek? Koronavirüs mutasyona mı uğradı? Türkiye’ye mutasyona uğramış koronavirüs mü geldi?

0
265

Tüm dünyayı sarsan ve etkisi hala devam eden koronavirüs salgını hakkında flaş bir gelişme yaşanmış Avrupa’da mutasyona uğrayan koronavirüs, dünyaya yeni tedirginlik getirmişti. Mutasyona uğradığı açıklanan koronavirüs hakkında merak edilen bir çok konu da akıllarda soru işaretleri bıraktı. Koronavirüs salgını konusunda bunlar merak edilirken bir açıklama da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan geldi. Bakan Koca yaptığı açıklamada, Türkiye’de mutasyona uğramış virüsün 15 kişide görüldüğünü açıkladı. Mutasyonun ne olduğu, ne anlama geldiği de merakla araştırılıyor. Mutasyon nedir? Mutasyon ne demek? Koronavirüs mutasyona mı uğradı? Türkiye’ye mutasyona uğramış koronavirüs mü geldi? İşte detaylar…

15 KİŞİDE GÖRÜLDÜ

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın yüzde 70 daha fazla bulaşıcı olduğunu açıkladığı mutasyonlu koronavirüs Türkiye’ye giriş yapan 15 kişide de tespit edildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere’den Türkiye’ye girişlerin tamamen durdurulduğunu duyurdu.

MUTASYON NEDİR?

Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı COVID-19 Sözlüğü’nde yer alan bilgilere göre mutasyon;

Bir organizmanın veya virüsün genetik materyalinde meydana gelen kalıcı değişiklik.

RNA virüslerinde DNA virüslerine oranla çok daha fazla mutasyon meydana gelir. SARS-CoV-2 bir RNA virüsüdür.

Mutasyon ya da değişinim, bir canlının genomu içindeki DNA ya da RNA diziliminde meydana gelen kalıcı değişmelerdir. Mutasyona uğramış organizma ise mutant olarak adlandırılır. Mutasyonların genler üzerindeki zararlı etkileri nedeniyle, organizmalar mutasyonları gidermek için DNA onarımı gibi mekanizmalara sahiptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here