Tuz Gölü nerede, neden kurudu? Tuz Gölü’nde kaç flamingo neden öldü_

Tuz Gölü’nde meydana gelen Flamingo ölümleri, gözleri bu gölün üzerine çevirdi. Tuz Gölü nerede, neden kurudu? Tuz Gölü’nde Flamingolar neden ölüyor, sebebi nedir? Kaç tane flamingo tuz gölünde öldü?

Türkiye’nin doğa harikalarından biri olan Tuz Gölü’nde son zamanlarda binlerce flamingonun öldüğü haberi, Türkiye’de endişeye neden oldu. Doğal dengenin bozulması olarak da yorumlanan Tuz Gölü’ndeki kuruma, detaylı araştırmaları da beraberinde getirdi.

Sözcü’de yer alan habere göre; İç Anadolu’nun en büyük gölü olan Tuz Gölü, insanların yeraltı sularını bilinçsiz bir şekilde kullanması, gölü kuruttu. Gölün 4 kilometre çekilmesi ile birlikte de 3 bin flamingo yavrusu hayatını kaybetti.

Aksaray Fotoğraf Sanatçıları Derneği Başkan Yardımcısı Fahri Tunç yaşananlar hakkında çarpıcı bilgiler verdi. Sekiz yıldır Tuz Gölü’ndeki flamingoların yaşam alanında gözlem ve incelemelerde bulunan Tunç, trajedinin başlıca sebebinin vahşi tarımsal sulama olduğunu vurguladı.

Tuz Gölü nerede?

Tuz Gölü, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde Ankara, Konya ve Aksaray illerinin sınırının kesiştiği yerde yer alan tuz gölüdür. Türkiye’nin tuz ihtiyacının %40’ı bu gölden sağlanır.

Tuz Gölü neden kurudu?

Bölgede yaşayan Fahri Tunç, tuz gölünün vahşi sulama nedeniyle kuruduğunu söyledi.

Tuz gölünde kaç flamingo yavrusu öldü?

Yapılan ilk tespitlere göre Tuz Gölü’nde 3 bin flamingo yavrusu kuraklık nedeniyle öldü.

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.