Ana SayfaGündemTYT ‘Kendinden 39 kat büyük 300 yıllık vazoyu araştıran Faruk’ sorusu cevabı...

TYT ‘Kendinden 39 kat büyük 300 yıllık vazoyu araştıran Faruk’ sorusu cevabı nedir?

YKS’nin ilk aşaması olan TYT bugün yapıldı. Yapılan sınavda çıkan bir soru öğrenciler tarafından sosyal medya ortamına taşındı. Sosyal medyada Kendinden 39 kat büyük 300 yıllık vazo sözleri sıkça paylaşılıyor. kendinden 39 kat büyük 300 yıllık vazoyu araştıran Faruk sorusu ve cevabı merakla araştırılıyor.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) bugün yapıldı. Üniversite adayı öğrenciler, büyük bir motivasyonla sınavda ter döktü. Her sınavda olduğu gibi bu sınav sonrası da çıkan bazı sorular sosyal medyanın gündemine oturdu.

Öğrenciler, karşısına çıkan bir soruyu özellikle Twitter’da paylaşmaya başladı. Konuyla ilgili birçok sosyal medya kullanıcısı, farklı yorumları da beraberinde getirdi. Saat 10:15’te başlayan sınava Türkiye genelinde milyonlarca öğrenci giriş yaptı. Sınavdan çıkmaya başlayan adaylar sosyal medyada içini döktü. Adaylar ‘Kendinden 39 kat büyük 300 yıllık vazoyu arayan Faruk’ sorusuna tepki gösterdi.

Sorunun yanıtı:

Sınavda en çok tartışılan konulardan biri de Faruk isimli kişinin yaşını antika bir vazo üzerinden hesaplamaya çalıştığı soru oldu. Bazı kullanıcılar sorunun diğer matematik sorularına göre en kolay soru olduğunu dile getirirken bazı kullanıcılar ise en zorlandıkları soru olduğunu dile getirdi. Sorunun çözümü ise şu şekilde açıklandı;

Faruk’un yaşı = Vazonun yaşı (2020-300) – x olacaktı

Yani 1720 – x olarak hesaplanır.

Verilen verilere göre bu rakamda 39x e eşitmiş.

1720 = 40x olarak hesaplanır.

Bu işlemin sonucunda ise X 43 olarak hesaplanıyor.

DİĞER YAZILAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

SON YORUMLANANLAR

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.