Uşşaki Tarikatı nedir lideri şeyhi kimdir? 13. Madde ile Uşşaki Tarikatı’nın ne ilgisi var?

Sosyal paylaşım platformu Twitter’da Uşşaki Tarikatı bir kez daha gündeme geldi. Geçtiğimiz hafta içi mecliste kabul edilen 4. Yargı Paketi’nin 13. Maddesinin sosyal medyada tepki görmesi, Uşşaki Tarikatı’nın da gündeme gelmesine neden oldu. Peki, Uşşaki Tarikatı lideri şeyhi kimdir? 13. Madde ile Uşşaki Tarikatı’nın ne ilgisi var?

4. Yargı Paketi, geçtiğimiz hafta içinde meclisten geçerek yasalaştı. Yargı paketinin içerisinde yer alan 13. Madde, sosyal medyada gündem oldu ve Twitter’da #Sapıkmadde13 etiketi ile eleştirildi. Sosyal medya kullanıcıları, 13. Madde üzerinden Uşşaki Tarikatı liderini de gündeme taşıdı.

13. maddeye göre katalog suçlarda bir kişinin tutuklanabilmesi, kuvvetli suç şüphesinin somut delillere dayanmasına bağlı hale getirilecek. Uşşaki tarikatı Şeyhi Fatih Nurullah takma adlı Eyüp Fatih Şağban, bu maddeye sığınarak tahliyesini istemişti. 12 yaşındaki kıza cinsel tacizden 10 yıl 5 ay hapis alan Uşşaki tarikatı lideri, karar duruşmasındaki savunmasında 4. yargı paketini hatırlatıp şu sözlerle tahliye istemişti:

-“Mecliste bulunan yasa teklifinde artık somut delillere dayanmak suretiyle tutuklama mümkün olacaktır. Bu nedenle de ben tahliyemi talep ediyorum”.

Uşşaki Tarikatı Fatih Nurullah (Eyüp Fatih Şağban) kimdir?

1973 yılında İstanbul’da Özdemiroğlu ilk okulu, 1976 yılında Kemal Atatürk ortaokulunu bitiren Fatih Nurullah, 1979 yılında Haydarpaşa Erkek lisesinden mezun oldu.

Uşşaki Tarikatı lideri olarak ortaya çıkmadan önce Fatih Nurullah’ın çok farklı bir geçmişi var. Liseden sonra İstanbul Üniversitesi Spor akademisi mezunu olan Fatih Nurullah, Milli güreşçi oldu. Güreş yaptığı dönemde 57 kiloda Türkiye şampiyonluğu ve balkan üçüncülüğü elde etti.

Fatih Nurullah, Nakşi şeyhine tabi olan babasının isteği ile ilk olarak bu cemaatle tanıştı. 1982 yılında Nakşi şeyhlerinden Şerif Atalay’ın yanında dini eğitim aldı.

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.