Usta oyuncu Ediz Hun, Savaşçı dizisinin kadrosuna katıldı

Yeşilçam’ın usta oyuncusu Ediz Hun, FOX Tv ekranlarında yayınlanan ve yeni sezon hazırlıklarını sürdüren Savaşçı dizisinin kadrosuna dahil oldu. Ediz Hun Savaşçı dizisinde hangi karakteri canlandıracak? Ediz Hun kimdir, kaç yaşında? İşte detaylar…

5. sezon çekimleri ocak ayında başlayacak olan Savaşçı dizisinin sevenleri, dizinin yeni bölümlerini merakla beklerken dizi kadrosun yeni oyuncular da katılmaya devam ediyor. Savaşçı dizisinin yeni bölümlerini heyecanla bekleyen dizi severler, usta oyuncuların oyuncu kadrosuna katılmasıyla da heyecanlarına heyecan katıyor. Geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada, Çocuklar Duymasın dizisinde Haluk karakteri ile hafızalara kazınan Tamer Karadağlı’nın Savaşçı dizi kadrosuna dahil olduğu öğrenilmişti. Bir haber de bugün geldi. Yeşilçam’ın usta oyuncusu Ediz Hun da Savaşçı dizisinin yeni bölümlerinde yer alacak. Ediz Hun’un da Savaşçı dizi kadrosuna dahil olmasından sonra heyecan iyice arttı. Dizi severler, merakla Savaşçı dizisinin yeni bölümlerini beklemeye başladı.

EDİZ HUN HANGİ KARAKTERİ CANLANDIRACAK?

Savaşçı dizisinin yeni sezon bölümlerinde yer alacak olan Ediz Hun, fenomen dizide uzun süre askeri istihbaratta görev almış, emekli albay Gündüz Göktürk karakterine hayat verecek. Fit fiziğiyle dikkat çeken 80 yaşındaki Hun, aynı zamanda Savaşçı’da Tamer Karadağlı’nın babası rolüyle seyirci karşısına çıkacak.

EDİZ HUN KİMDİR?

Ediz Hun sinema oyuncusu ve eski milletvekilidir.

Ediz Hun, 1940 yılında İstanbul Cihangir’de Adnan – Neşvet çiftinin tek çocukları olarak Alman Hastanesi’nde dünyaya geldi.

Çerkez olan babası makine mühendisi, Rumeli (Macaristan) göçmeni olan annesi ise felsefe öğretmeniydi. İstanbul’da Avusturya Lisesi orta okulunu bitirdi ve Atatürk Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra dört sene Almanya’daki Würzburg Üniversitesi’ne Diş hekimliği tahsiline devam etti.

Son sınıftayken yaz tatili için ailesinin yanına İstanbul’a geldiğinde 1963 yılında Ses derginin açtığı yarışmaya katıldı ve birinci oldu.

Aynı yıl Nevzat Pesen‘in yönetiminde Türkan Şoray ve Hülya Koçyiğit‘le başrolünü oynadığı “Genç Kızlar” adlı filmle sinemaya başladı.

Kısa süre içinde romantik jön olarak Yeşilçam’ın aranılan oyuncuları arasına girdi. 1970’li yılların ortalarından itibaren başlayan seks filmleri furyasında yer almayarak 12 yılda 130 film yaptıktan sonra sinemayı bıraktı.

3 Ocak 1973’te THY hostesi Berna Hanım’la evlendi. 1974’te kızı Bengü dünyaya geldi.

Türk sineması krize girince 1976’da ailece Norveç’e gitti. Oslo ve Trondheim üniversitelerinde biyoloji ve çevre bilimleri fakültesinde eğitim aldı. 1981’de Türkiye’ye geri döndü ve matbaa kurarak ticaret hayatına atıldı. Türk sinemasının ve Yeşilçam’ın unutulmaz aktörlerindendir.

1985’te Orhan Aksoy‘un TRT adına yönettiği “‘Acımak” adlı dizisinde başrolü oynadı.

Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Turizm, Mahalli İdareler ve Avrupa Topluluğu Bölümleri Öğretim Görevlisi olarak öğretmenlik yaptı.

Bu görevini 18 Nisan 1999’da Anavatan Partisi’nden İstanbul milletvekili seçilinceye kadar sürdürdü.

1999-2002 yılları arasında ANAP milletvekilliği yapmıştır. 1991-93 yıllara arasında Çevre Bakanlığı Bakanlık Baş Danışmanı ve İstanbul Çevre İl Müdürlüğü görevini üstlendi.

1996 Çevre Bakanlığı’ndaki görevinden istifa etti ve ‘Doğal Dengenin Korunması’ konularında yurtiçi ve dışında konferanslar verdi…

Ediz Hun, halen Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Turizm ve Otelcilik Bölümünde öğretim üyeliği yapmaktadır.

Evlilikleri : 3 Ocak 1973’te hostes Berna Hanım ile evlendi. 1974’te kızı Bengü dünyaya geldi. 1981’de oğlu Burak dünyaya geldi.

Ediz Hun‘a 24 kasım 2011 de ikinci uluslararası Malatya Film Festivali’nde yaşam boyu başarı ödülü ve onur ödülü verildi.

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.