Uyanış Büyük Selçuklu Emir Tacülmülk hain mi? Emir Tacülmülk kimdir, gerçekte hain midir?

0
196

TRT 1 ekranlarında yayınlanan sevilen dizi Uyanış Büyük Selçuklu dizi severleri ekranlarının başına kilitliyor. Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde Emir Tacülkmülk merak konusu oldu. Uyanış Büyük Selçuklu Emir Tacülmülk hain midir? Emir Tacülmülk kimdir? Emir Tacülmülk gerçekte tarihte hain mi? işte detaylar…

TRT 1 ekranlarında yayınlanan ve reyting rekorları kıran dizi Uyanış Büyük Selçuklu dizi severlere hem keyifli anlar yaşatıyor hem de merak içinde bırakıyor. Uyanış Büyük Selçuklu dizisinde Tacülmülk hain mi sorusu merak konusu oldu. Tacülmülk kimdir? Tacülmülk hain midir?

Terken Hatun, Zübeyde Hatun’un kendinden öne çıkmasını çekemez. Bu durumda Emir Tacülmülk’e başvurur ve sarayda kargaşa çıkarmak ister. Emir Tacülmülk, Sultan Melikşah’ın da yokluğunu fırsat bilerek sarayda kargaşa çıkarmak için adım atar. Ancak, Zübeyde Hatun buna izin vermez. Zübeyde Hatun isyan çıkarmaya çalışan askerin boynunu keser. Tacülmülk Terken Hatun’dan yana tavır alması hain mi sorusunu akıllara getirir!

Tacülmülk hain midir?

Tam adıyla Ebü’l-Ganâim Tâcülmülk İbn Dârüst Merzübân b. Hüsrev Fîrûz-ı Şirâzî, Büyük Selçuklu İmparatorluğu veziridir.

İranlı vezir ailesinden gelen Tâcülmülk Büyük Selçuklu İmparatorluğu’nun kumandanlarından Serheng Savtegin’in hizmetinde bulunduktan sonra Selçuklu sarayına girdi ve çeşitli görevlerde bulunduktan sonra Terken Hatun’un vezirliğine yükseldi. Kendisine rakip olarak gördüğü Nizâmülmülk aleyhine çalışmalar yürüttüğü söylenir.

Nizâmülmülk’ün ölümünün ardından I. Melikşah, Tâcülmülk’ü vezir tayin etti. I. Melikşah’ın kısa bir süre sonra ölümünün ardından Terken Hatun ile anlaşarak çocuk yaştaki Mahmud’u sultan ilan ettiler ve Tâcülmülk vezirliğe getirildi. Berkyaruk ile Terken Hatun’un arasında yapılan savaşta Terken Hatun’un ordusunun başında yer alan Tâcülmülk yenilgiden sonra kaçarken yakalandı. Berkyaruk, kabiliyetli bir vezir olduğu için Tâcülmülk’ü vezir tayin etmek istedi ancak Nizâmülmülk’ün ölümünde parmağı olduğunu düşünen Nizâmülmülk’ün oğlu ve naibi, taraftarlarına Tâcülmülk’ün öldürülmesi gerektiğini söylediler. Sonunda Şubat 1093’te Tâcülmülk öldürüldü.

Mehmet Bozdoğan kimdir?

Bozdoğan, 4 Haziran 1977 yılında Almanya Berlin’de dünyaya gelmiştir. Almanya’da başlayan oyunculuk eğitimlerine Türkiye de devam eden Mehmet Bozdoğan, Türkiye’de kameralar karşısına 2010 yılında yayınlanan Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisi ile geçti. Koyu Kırmızı, Karadayı, Ağır Roman, Wolfs Revier, Der Kriminalist dizilerinde yer alan Mehmet Özdoğan, şimdilerde Kanal D ekranlarında yayınlanan Leke dizisinde Birkan Atılgan karakterine hayat verdi. Şu sıralar Uyanış Büyük Selçuklu’da Tacülmülk karakterine hayat veriyor.  Mehmet Bozdoğan, 1.83 metre boyunda, 77 kilo ve İkizler burcudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here