Home Gündem Uyanış Büyük Selçuklu Kılıçarslan kimdir, Kılıç Arslan hangi oyuncu kim oynuyor?

Uyanış Büyük Selçuklu Kılıçarslan kimdir, Kılıç Arslan hangi oyuncu kim oynuyor?

0
297

TRT 1 ekranlarında yayınlanan reyting rekortmeni dizi Uyanış Büyük Selçuklu’da Kılıçarslan kimdir sorusu merak konusu oldu. Uyanış Büyük Selçuklu Kılıçarslan kimdir, hangi oyuncu kim oynuyor? Kılıçarslan kaç yaşında ne zaman yaşadı tarihte kimdir, babası kim? Ne zaman öldü?

Uyanış Büyük Selçuklu dizisi TRT 1 ekranlarında izlenme oranlarındaki başarısını sürdürüyor. Son haftaların en çok izlenen dizisi olma unvanını elinde bulunduran dizide, Kılıçarslan sürprizi yaşandı. Sultan Melikşah, Haçlılara karşı Kılıçarslan kozunu öne sürüyor. Peki Kılıçarslan kim, hangi oyuncu oynuyor? Kılıçarslan gerçekte tarihte kimdir?

Kılıçarslan kimdir?

Birinci Haçlı Seferi’nde yenilip İznik’in başkenti Bizans’a döndükten sonra, 1101 Haçlı Seferi’nde üç haçlıyı başarıyla mağlup ederek haçlı seferini durdurdu; İstanbul’dan Suriye’ye giden yolun Bizans’a veya Haçlılara kapalı olmaması sağlandı.

Haçlılarla mücadeleye ek olarak, I. Kılıç Arslan, Anadolu’daki seferi ile devletin rakibi Danimarkalı Mendeli’nin etkisini kırmak için de çok çalışmış, son döneminde Malatya’yı merkez ve devleti Doğu Anadolu’nun en güçlü devleti haline getirmiştir.

Dedesi Kutalmış’dan (Kutalmış) beri Büyük Selçuklu tahtını ele geçirmek için yoğun çalışmaya devam ederek Musul’u fethetti. Burada Büyük Selçuklu Hükümdarı adına okunan hutbeyi tercüme ederek onu Büyük Selçuklu Kralının tahtına aday gösterdi.

Gençliğinde ölümü ile Haçlı Seferleri ile mücadele ve Anadolu Selçuk Oblastı’nın siyasi birliği zayıflamış ve Anadolu Selçuklu saltanat dönemine girmiştir.

Kılıçarslan tarihte nasıl öldü?

Kılıç Arslan’ın bu başarıları Mardin Artuklu Valisi İlgazi’yi ve Halep Selçuk Emir’i Rıdvan’ı rahatsız etti, bu beyler de Emir Çavlı’ya katıldı. Emir Çavlı (Emir Çavlı) bu destekle birliklerini artırdı ve kuşatma sonrasında 1107’de Rahle şehrini işgal ederek Kılıç Arslan’a itaat etti. Bu gelişmeleri öğrenince Emir Çavlı’ya ayak basmaya karar verdi.

Kılıç Arslan, 11 yaşındaki oğlu Mesud’u (veya ŞahinŞah’ı) Merik, Bozmış Bey’i komutanlığa atayarak 6.000 süvari bıraktı. Karısı oğluyla birlikte Musul’da kaldı ve anlaşmaya göre onu Haçlılar ve Bohmond’a karşı Bizanslılarla savaşmak için asker göndermeye davet etti.

Çok sayıda düşman kuvvetine rağmen Anadolu’ya dağılmış birliklerin gelişini beklemeden ilerlemek için Halep’ten Melik Rıdvan ve Artuklu İl-Gazi’nin iktidarını alan Çavlı’ya karşı harekete geçti. Kılıç Arslan’ın gücü rakibinden daha düşüktür ve Bizanslılarla birlikte askerler henüz ona katılmamıştır.

Ancak sıcak yaz aylarında, 13 Temmuz 1107’de Kılıç Arslan galip geldi. Ancak Kirç Arslan’a sadakatlerini açıklayan Doğu Anadolu’lular, şimdi de bağlı oldukları büyük Selçuklu Sultanı Muhammed Tapal’ın komutanı Chavli’nin değişeceğinden endişe duyuyor. Pozisyon değiştirilerek Sudan’ın yenilgisi yaşandı.

Bu tehlikeli duruma rağmen Kılıç Arslan güven gösterdi, Çavlı’nın üzerine atlayarak gömleğini (Kezağand) kesti. Ancak savaşın sonucu değişmedi ve Kılıç Arslan geri çekilme kararı aldı. Geri çekilme sırasında atıyla Habur Çayı’nı geçmek istese de kendisinin ve atının ağır zırhı nedeniyle boğuldu ve 14 Haziran 1107’de öldü.

Birkaç gün sonra vücudu karaya çıktı. Bir tabuta konulduktan sonra yakınlardaki Şemsaniyye köyüne oradan da Meyyafarkin’e (Silvan) götürüldü.

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.