Yılma Durak kimdir, nereli, kaç yaşında? Yılma Durak öldü mü?

Bir süredir hastanede koronavirüs tedavisi gören, Doğu’nun Başbuğu olarak bilinen Yılma Durak’ın öldüğü iddia edilmişti. Yılma Durak’ın vefat ettiğine dair haberleri görenler, konuyu internette araştırmaya başladı. Yılma Durak kimdir, nereli, kaç yaşında? Yılma Durak hayatını mı kaybetti? İşte detaylar…

Milliyetçi Hareket Partisi’nin önemli isimlerinden biri olan Yılma Durak’ın öldüğüne dair haberler yayılmaya başladı. Bunun üzerine Yılma Durak da merak konusu oldu. Doğu’nun Başbuğu olarak bilinen Yılma Durak’ın koronavirüs nedeniyle tedavi gördüğü hastaneden hayatını kaybetti iddia edildi. Ancak oğlundan, yanıt geldi ve iddialar yalanlandı.

TEDAVİSİ DEVAM EDİYOR

Öte yandan edinilen bilgilere göre, Yılma Durak’ın Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi’nde tedavisinin devam ettiği bilgisi paylaşıldı.

Oğlu Çağrı Durak ise iddiaları yalanlayarak şu ifadelere yer verdi:

“Duyuru!

Emin Pazarcı’nın haberi gerçeği yansıtmamaktadır. Allah’a şükürler olsun sağlık durumu iyiye gitmektedir.

Saygılarımla

Çağrı Durak”

YILMA DURAK KİMDİR?

“Doğunun Başbuğu” olarak da anılan Yılma Durak, 1940 yılında Erzurum’da doğdu. İlk, orta, lise ve üniversite tahsilini Erzurum’da tamamladı. 1961-1962 yıllarında Osman Bölükbaşı’nın Genel Başkanı olduğu Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’nde Gençlik Kolları başkanlığına getirildi.

Alparslan Türkeş C.M.K.P.’ye genel başkan olunca MHP’nin il yönetim kurullarının ve ülkücü yan kuruluşlarının oluşturulmasında görev aldı. Erzurum’da haftalık Serhat gazetesi ile Kümbet ve Şelale isimli aylık fikir ve sanat dergilerini çıkardı. Demokrat Doğu gazetesi Genel Yayın Müdürlüğü ile Milletin Sesi Gazetesi’nin Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yaptı.

1969 yılında Erzurum İkinci Kuvay-ı Milliye Derneği Başkanlığı ile Milliyetçiler Konseyi Kurucu Üyeliği’ni yürüttü. 1977 yılından 12 Eylül 1980 tarihine kadar Tekirdağ, Kırklareli, Edirne, İzmit, Adapazarı ve İstanbul’u kapsayan illerde ülkücü teşkilatların yönetiminin tanzimi ve eğitimi için Alparslan Türkeş tarafından Marmara Bölge Sorumlusu olarak görevlendirildi. MHP İstanbul eski İl Başkanı Recep HAŞATLI’nın yardımcısı olarak MHP İstanbul İl İkinci Başkanlığını 12 Eylül’e kadar sürdürdü.

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.