Yüksek hızlı güneş fırtınası nedir, etkileri nelerdir, dünyaya ne zaman gelecek?

Jeomanyetik bir olay olan yüksek hızlı güneş fırtınası, konuyu takip edenlerin merakla araştırdığı konulardan biri oldu. Yüksek hızlı güneş fırtınasının ne olduğu da merak ediliyor. Yüksek hızlı güneş fırtınası nedir, ne zaman gerçekleşecek? Yüksek Hızlı Güneş Fırtınası etkileri nelerdir, dünyada nasıl bir tahribat oluşturur? İşte detaylar…

Tüm dünya bu olaya kilitlendi. Yüksek hızlı güneş fırtınası yaklaşıyor haberleri yayıldıkça konuyu takip edenler de merak ettikleri detayları araştırmaya başladı. Hindustan Times’ta yer alan habere göre, dünyaya yaklaşan bu havaya olayının hızı 1,6 milyon km/saat.

Kaynağının Güneş atmosferi olduğu bildirilen fırtına, Dünya’nın manyetik alanı üzerinde önemli etkiye sahip olabilir.

Güneş fırtınaları nedeniyle, Dünya’nın dış atmosferi ısınabilecek ve uyduları doğrudan etkilenebilecek.

Söz konusu fırtına nedeniyle uydularda oluşacak ısınmadan dolayı GPS, cep telefonu ve uydu TV sinyallerinde parazitlenmeler yaşanabilir.

Yüksek hızlı güneş fırtınası nedir?

Jeomanyetik fırtına ya da bilenen ismiyle Güneş fırtınası, Dünya’nın manyetik alanıyla etkileşime giren bir güneş rüzgarı şok dalgası ve veya manyetik alan bulutunun neden olduğu, Dünya’nın manyetosferinin geçici olarak bozulması olayıdır.

Güneş yüzeyindeki koyu renkli “güneş lekeleri”nde, Güneş’in manyetik alanında oluşan bir nevi kısa devre sonucu ışın ve plazma patlamaları meydana gelir. Bu patlamalar sonucu röntgen veya ultraviyole gibi ışınlar yayılmaktadır. Uzmanlar, büyük bir patlamanın ise milyarlarca ton maddeyi uzayın milyonlarca kilometre derinliğine saçabileceğini belirtiyor.

Related Articles

- Advertisement -
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.